Megszavazták az Orban-kormányt Romániában

2019. november 04. 16:26

Várhatóan még hétfőn leteszik a hivatali esküt.

2019. november 04. 16:26

Bizalmat szavazott a kétkamarás román parlament együttes ülése hétfőn a jobbközép Nemzeti Liberális Pártot (PNL) vezető Ludovic Orban kormányának. Ludovic Orban a szociáldemokrata Dancila-kabinet leváltása után kapott kormányalakítási megbízást.

A kormány beiktatásához a törvényhozók többségének – legalább 233 képviselőnek és szenátornak – a támogatására volt szükség. Az Orban-kormány 240 szavazatot kapott.

A politikailag egyszínű – kizárólag a PNL politikusaiból és független szakértőkből álló – 18 tagú új kabinetnek az eddig ellenzékben lévő jobbközép pártok, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), a nemzeti kisebbségi frakció törvényhozói szavaztak bizalmat, de néhány baloldali törvényhozótól is kapott támogatást.

A bukaresti parlament legnagyobb jobboldali frakcióján, a PNL-n kívül a jobbközép Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Traian Basescu volt államfő alapította jobboldali Népi Mozgalom Pártja (PMP), az augusztusig a szociáldemokratákkal együtt kormányon lévő, majd ellenzékbe vonult Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) támogatta az Orban-kormány beiktatását. Megszavazta az új kormányt az RMDSZ is, amellyel a PNL parlamenti együttműködési megállapodást kötött, továbbá a nem magyar nemzeti kisebbségek 17 fős frakciója.

A szavazás kimenetele kétséges volt

A bizalmi szavazás kimenetele – sőt a parlament határozatképessége is – mégis az utolsó pillanatig kétséges volt, ugyanis a parlamenti mandátumok több mint 40 százalékával rendelkező Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Victor Ponta volt miniszterelnök vezette, 7-8 százalékos erőt képviselő baloldali Pro Romania párt a parlamenti ülés bojkottálásával próbálta meggátolni a jobbközép kormány beiktatását.

Végül a két baloldali politikai alakulat pártütőin múlott az, hogy az Orban-kormány megkapta a parlament bizalmát: a román hírtelevíziók szerint mind a PSD-ből, mind a Pro Romaniából legalább 5-5 törvényhozó szavazta meg a PNL-kormányt, annak ellenére, hogy a párt vezetői az „árulók” kizárását helyezték kilátásba.

Viorica Dancila ügyvivő miniszterelnök, a PSD elnöke, a parlamenti szavazás után heves támadást intézett Klaus Iohannis államfő ellen, mondván, hogy az Orban-kormány beiktatása a jobboldali elnök „féktelen hatalomvágyának” a megkoronázása, amellyel a jobboldali elnök – szerinte illegális politikai manőverek révén – kisajátította a végrehajtó hatalmat. Dancila arra utalt, hogy Iohannist a PNL éléről választották 2014-ben államfővé, és a PSD-kormány leváltása után saját volt pártja elnökét bízta meg kormányalakítással.

Új kormány, de csak egy évre

Az új román kormány legfeljebb egy évig, a jövő évi parlamenti választásokig irányíthatja az országot, meglehetősen ingatag és sérülékeny, hat különböző frakció együttértését feltételező parlamenti támogatásra támaszkodva.

Első sajtónyilatkozatában Ludovic Orban miniszterelnök a „kártékony PSD-kormányzás” hibáinak kijavítását, a költségvetési egyensúly helyreállítását, a befektetők bizalmának helyreállítását és egy új európai uniós biztosjelölt megnevezését emelte ki kormánya legsürgősebb teendői közül.

A parlamenti szavazást követően az államfő aláírta a kormány kinevezéséről szóló elnöki rendeletet. Az új kormány még hétfőn leteszi a hivatali esküt az elnöki hivatalban.

(MTI)

Összesen 56 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lhotx
2019. november 05. 17:38
Az USA-beli halódósajtónál nem kis "zavart fog okozni az erőben".
Csigorin
2019. november 05. 07:21
Szorostalpuak probaljak masolni a siker receptjet. Eloszor egy Viktorral probalkoztak az nem jott be, most Orbant talaltak... En elarulom, kell a keresztnev is meg a vezeteknev is! :)
Menhetten
2019. november 04. 23:42
- Bocsánat, olyan furcsa az akcentusa. Ön milyen nemzetiségű? - Magyar vagyok. - Áááá… Magyarország! Balaton, gulyás, Bukarest. - Budapest. - Tessék? - Budapest, nem Bukarest. Bukarest Románia fővárosa, Magyarországé Budapest. - Hm, tényleg? Akkor elnézést. Szóval, akkor az ön fővárosa – hogy mondta?... értem – Budapest. - Nem. Az én fővárosom Bukarest. - De, hát, most mondta, hogy magyar, a magyar főváros pedig – hogy is? ja, igen – Budapest. - Valóban, de én Romániából származom, erdélyi magyar vagyok. - Milyen? - Erdélyi. Az egy terület, viszonylag sok magyar él ott. Trianon miatt van. - Tirana, az nem albán? - De Tirana albán, viszont én Trianont mondtam. - Aha. És az illető magyar vagy román? - Az egy kastély Franciaországban. - És amiatt él sok magyar Romániában… Hát, érdekes, akkor mindegy is. Pedig szívesen politizáltam volna. Kevés európai politikust ismerek, de erről az Orbánról már hallottam. Tehát önnek nem Orbán a miniszterelnöke? - De igen. - Ne haragudjon, ne járassa a bolondját velem, az imént mondta, hogy ön romániai. - Így is van. - De akkor hogy lehet a miniszterelnöke Orbán? Orbán nem a magyar miniszterelnök? - De igen, ám időközben a román miniszterelnököt is Orbannak hívják. - Egyesítette a két országot? - Nem. Ez egy másik Orban. Most választották meg. - Kezdek összezavarodni. Orbán az a tömzsi, őszülő, de úgy általában a politikusokhoz képest fiatalember? - Ahogy vesszük. 56 éves. - Mármint a magyar Orbán? - Igen. 1963. májusi. - És a másik? - 1963. májusi. - 1963 májusában nem a magyar Orbán született? - De. - És mikor született a maga miniszterelnöke? - Mondtam már: 1963. május. Mindkettő akkor született. - És mindkettő Orbán? - Igen. - És mindkettő Bukarestben székel. - Nem a magyar Budapesten. - Igaz, megint elrontottam. Szóval Budapest, Bukarest. Orbán, Orbán. ’63. ’63. Nem lehet könnyű kiigazodni, de gondolom, ön mindkettőt jól ismeri. - Csak az egyiket. - A románt? - Nem, a magyart. Kíváncsiságból el szoktam menni Tusnádfürdőre meghallgatni. Meg ne kérdezze, Tusnádfürdő egy helység. - Magyarországon. - Nem, Romániában. Itt szokta elmondani évente a legfontosabb politikai üzeneteit. - Orbán? - Igen. - A magyar? - Igen. - Romániában? - Igen. - Már fáj a fejem. És miről szokott beszélni? - Leginkább a nemzetállamokról. - Az úgy nagyvonalakban mit jelent? - Hát, hogy egy etnikum és egy állam határai egybeesnek. Egyszerűbben: minden népnek joga van saját államra, de az csak az övé, mások meg menjenek a saját népük államába. - Ezt a magyar Orbán mondja? - Igen. - Romániában. - Igen. - De akkor a románoknak, ugye? - Nem, magyarok előtt szokott beszélni. - És azok mit csinálnak vele? Megkövezik? - Nem. Meg szokták tapsolni. - Na, jó. Ön hülyül. Én békés ember vagyok, de most azt mondom, hogy menjen a picsába. Felőlem románba, magyarba, abba az Orbánéba, amelyikbe óhajtja, és hogy melyik Bukarestben, azt majd eldönti.
cutcopy
2019. november 04. 19:47
És a jegyzőkönyvbe is Viktor Orban-t írtak..?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!