Orbán úgy próbál a kudarcból kimenekülni, hogy Zelenszkij és Ukrajna ellen uszít
Megpróbál világpolitikai tényezőnek látszani, de ez nem sikerül.
Az ukrán elnök kijelentette, hogy sohasem árulja el az ország érdekeit.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtök este videoüzenetet intézett a lakossághoz, hogy megnyugtassa a kedélyeket a Donyec-medencei konfliktus rendezését célzó legutóbbi minszki találkozón született egyezséggel kapcsolatosan, és leszögezte: Kijev semmilyen megállapodást nem írt alá a „Moszkva által irányított kelet-ukrajnai szakadár területek” képviselőivel.
Zelenszkij ismételten hangsúlyozta, hogy egy levelet írtak Martin Sajdiknak, az EBESZ különmegbízottjának, amelyben tájékoztatták a Steinmeier-formulával kapcsolatos egyeztetésekről. Megismételte azt az álláspontját, hogy a szakadár területeken megrendezendő helyi választásokat nem rendezhetik meg „fegyverropogás közepette”, továbbá kijelentette, hogy a voksoláson valamennyi ukrán politikai erőnek biztosítani kell a részvételi lehetőséget. Kiemelte annak fontosságát is, hogy a szavazást megelőzően újra biztosított legyen az ukrán média szabad működése a térségben.
Tüntetések Kijevben
Azoknak, akik előző nap tiltakozni vonultak az utcára azt üzente, meghallotta a hangjukat, de egyúttal arra kérte őket, hogy ne higgyenek „a manipulációknak és provokációknak”. Biztosított mindenkit, hogy sohasem árulja el az ország érdekeit.
Szerda késő este néhány ezren tüntettek Kijev központjában amiatt, hogy a háromoldalú, Kijev, Moszkva és az EBESZ képviselőiből álló minszki összekötő csoport keddi találkozóján a felek egyeztették álláspontjaikat a Steinmeier-formulának az ukrán jogrendben való alkalmazásáról. A tüntetők szerint a formula elfogadása Ukrajna kapitulációját jelenti Oroszország előtt.
Normandiai négyek
A Kreml ugyanakkor a Frank-Walter Steinmeier német elnökről, volt külügyminiszterről elnevezett formula írásban való elfogadásához kötötte Vlagyimir Putyin elnök részvételét a politikai rendezés érdekében létrehozott „normandiai négyek” – Oroszország, Ukrajna, Franciaország és Németország – tervezett csúcstalálkozóján.
Ennek a forgatókönyvnek az értelmében Ukrajnának új törvényt kell elfogadnia a Donyec-medence különleges státusáról, s annak ideiglenes jelleggel a szakadár területeken megtartandó választások napján kell hatályba lépnie, állandó jelleggel pedig azt követően vezetnék be a jogszabályt, hogy az EBESZ kihirdeti a választások hitelesített eredményét. A formulában ugyanakkor nincs szó a rendezés egyéb kéréseiről, így az ukrán államhatár ellenőrzésének helyreállításáról és az orosz csapatoknak a térségből történő kivonásáról sem.
(MTI)