Orbán Azerbajdzsánban: Magyarország az Európához kapcsolódást adhatja a Türk Tanácsnak

2019. október 15. 18:11

Magyarország több mint 700 állami ösztöndíjat biztosít a Türk Tanács államaiból érkező fiataloknak – emelte ki a miniszterelnök.

2019. október 15. 18:11

Magyarország az Európához és az Európai Unióhoz kapcsolódást adhatja a Türk Tanácsnak – mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden Bakuban, a Türk Tanács VII. csúcstalálkozóján.

A kormányfő közölte: Magyarország jelenleg azért harcol, hogy a hamarosan felálló új Európai Bizottságban a bővítés- és szomszédságpolitika portfólióját kapja.

Az esélyek nem rosszak, de ez egy éles csata. Ha sikerülne (...) megszerezni, akkor a keleti partnerség ügyében szoros együttműködésünk lesz Azerbajdzsánnal, és a tagsági tárgyalás ügyében pedig Törökországgal” – mondta, úgy fogalmazva: ha sikerül megszerezni ezt a portfóliót, akkor „örömmel állunk az önök rendelkezésére, hogy segítsük az önök törekvéseit”.

Arról is beszélt, hogy a magyar Eximbank hitelkeretet nyitott a Türk Tanács tagállamainak: a magyar-török együttműködésnek 195 millió eurós, a magyar-kazah, a magyar-üzbég és a magyar-azeri együttműködésnek 80-80 millió eurós, a magyar-kirgiz viszonylatban pedig 27 millió eurós keretet. Orbán Viktor kiemelte, hogy miniszterelnöksége alatt Magyarország és a Türk Tanács tagországai között a kereskedelmi forgalom a duplájára nőtt, elérte a 4 milliárd dollárt. Emlékeztetett arra is, hogy a közelmúltban Budapesten létrejött a Türk Tanács európai képviselete.

A miniszterelnök közölte továbbá, hogy Magyarország több mint 700 állami ösztöndíjat biztosít a Türk Tanács államaiból érkező fiataloknak. A kormányfő az európai uniós tisztújítás mellett a Brexit ügyében is tájékoztatta a jelenlévőket, és azt mondta: szerinte a britek október végén kilépnek az EU-ból. Ezzel kapcsolatban arra biztatta a Türk Tanács tagjait, hogy kezdjenek mielőbb tárgyalásokat a britekkel az új kereskedelmi szerződésekről. A türk nyelvű államokat tömörítő Türk Tanácsnak tagja Törökország, Azerbajdzsán, Kazahsztán és Kirgizisztán, a bakui találkozón pedig teljes jogú tagja lett a szervezetnek Üzbegisztán is. Magyarországnak 2018 óta megfigyelői státusza van a tanácsban.

(MTI)

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bástyaelvtárs
2019. október 16. 12:32
nah, importááljuk a közép -ázsiaiakat Európába. Kifejezetten erre gyúrunk. Ezzel nincs probléma? ők nem jelentenek gondot a magyar etnikai homogenitásnak? vagy esetleg ők nem hoznak létre párhuzamos társadalmakat? csak az 1300 kvótamenekült képes erre !? :))))))) 700 türk ösztöndíjat osztunk ki, h itt tanuljanak. De közben már itt van 60ezer ázsiai, egyiptomi ukrán stb vendégmunkás, Tiszaújvárosban és Szfehérváron már több ezres konténervárosok vannak a város szélén. Ez se probléma, csak a kvótamenekült !
Pierre
2019. október 16. 09:19
holnap mar Magyarorszag iszlamizalasahoz kell ütemesen tapsolnia orban csocselekjenek.
tuapse
2019. október 16. 08:08
700 potenciális baltás
BőröndÖdön
2019. október 15. 23:01
Ez már teljesen megőrült,csak az a baj,hogy a mi kontónkra...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!