Dimitrij Peszkov Kreml-szóvivő szerint a kurdoknak a saját érdekükben ki kellene vonulniuk a török határ körzetéből.
A kurdok elárulásával vádolta meg az Amerikai Egyesült Államokat az orosz elnöki szóvivő szerdán. Dimitrij Peszkov azt tanácsolta a kurdoknak, hogy vonuljanak ki a török határ menti 30 kilométeres sávból – amiről előző nap Szocsiban Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök megállapodott -, ellenkező esetben a török hadsereg felmorzsolja őket.
Az orosz hírügynökségek szerint Peszkov James Jeffrey, Donald Trump amerikai elnök szíriai különmegbízottjának kijelentéseire reagált. Sérelmezte, hogy a látszat szerint az Egyesült Államok arra biztatja a kurdokat, hogy maradjanak a határ közelében, és harcoljanak a török hadsereggel. „Az Egyesült Államok az elmúlt években a kurdok szoros szövetségese volt. Végül azonban magukra hagyta, sőt elárulta őket” – fogalmazott a szóvivő. Az amerikaiak most azt szeretnék, ha a kurdok a határ mentén maradnának, és szinte
– tette hozzá. Ha a kurdok nem vonulnak ki a Moszkva és Ankara közötti megállapodásnak megfelelően a határ menti területről, akkor a szíriai határőrök és az orosz katonai rendőrség elhagyja azt a zónát, és a kurdok a török hadsereggel fogják szemben találni magukat – figyelmeztetett Peszkov.
Fejetlenség Washingtonban
James Jeffrey kedden úgy vélte, hogy az orosz-török megállapodásban sok a tisztázatlan rész, Oroszország homályos kötelezettségeket vállalt. „Még ha vannak is hatékony eszközei, nem tudom, hogy képes-e elérni a YPG erőinek távozását. Mi a YPG távozása érdekében léptünk fel” – mondta. Kedden a szenátus külügyi bizottságában történt meghallgatásán a különmegbízott közölte, hogy nem konzultáltak vele Donald Trump amerikai elnök azon döntéséről, hogy kivonják az amerikai erőket Szíriából.
„Nem igazán értem, hogy miért tartanak különleges szíriai képviselőt és az Iszlám Állam ellen harcoló szövetséghez akkreditált különmegbízottat, ha nem konzultálnak vele, mielőtt az elnök ilyen súlyos, a szíriai amerikai érdekeket és az Iszlám Államot az elnöksége idején érintő kérdésekben hoz döntést” – hangsúlyozta a meghallgatáson Chris Murphy demokrata párti szenátor, aki
Jeffrey azt is elmondta, hogy az észak-szíriai konfliktus alatt dzsihadisták tucatjai szöktek meg az őrizetből.
Az orosz külügyminisztérium szerdán a RIA Novosztyi orosz hírügynökség jelentése szerint hangsúlyozta, hogy az összes északkelet-szíriai kőolajlelőhely ellenőrzését vissza kell adni a szíriai kormánynak. Mihail Bogdanov orosz külügyminiszter-helyettes egyben reményét fejezte ki, hogy a szíriai kurdok garanciát kapnak, ha kivonulnak a határövezetből. A török hadsereg és helyi szövetségese, a Szíriai Nemzeti Hadsereg (SNA) nevű ellenzéki fegyveres csoport október 9-én indított támadást a kurdok ellen Északkelet-Szíriában, Ankara állítása szerint a terrorveszély elhárítása érdekében.
Október 17-én amerikai közvetítéssel tűzszüneti megállapodást kötöttek, amely szerint a kurd vezetésű Szíriai Demokratikus Erők (SDF) lázadószervezetnek ki kell vonulnia a Törökország által követelt, 30 kilométer széles „biztonsági övezetből”, ahova Ankara kétmillió, Törökországban eddig menedéket találó szíriai menekültet akar telepíteni. Törökországban mintegy négymillió szíriai menekült tartózkodik.
(MTI)