Izrael: egyik tömb sem szerzett abszolút többséget

2019. szeptember 18. 08:55

Nem hivatalos eredmény szerint kimaradt az egyetlen nyíltan arabellenes párt a knesszetből.

2019. szeptember 18. 08:55

Sem a jobboldali kormányzó Likud, sem az ellenzéki centrista Kék-fehér párt nem tud kormányt alakítani Izraelben a keddi parlamenti választási eredmények alapján – jelentette a helyi média szerdán. A tizenhármas kereskedelmi tévécsatorna értesülése szerint a szavazatok közel kilencvenkét százalékos, nem hivatalos feldolgozottsága alapján a két legnagyobb párt harminckét-harminckét mandátumot szerzett a százhúsz tagú knesszetben.

A hírek szerint Benjámin Netanjahu, a Likud vezére bizonyosan nem tudja létrehozni a „természetes szövetségeseiből” álló újabb koalíciót, és nincs elég ereje a kneszet ismételt feloszlatására sem, ahogy az áprilisi választások után volt. Netanjahu éjszakai beszédében kijelentette, hogy Izraelnek erős, stabil és cionista kormányra van szüksége, de nem részletezte, hogy mit ért ez alatt. Ugyanakkor hangoztatta, szerinte arabok nem lehetnek részei a kormánynak. A tömeg szónoklata alatt azt kiabálta, hogy nem akarnak egységkormányt.

Beni Ganz, a Kék-fehér párt vezetője az első exit poll eredményeinek bejelentése után több órával megtartott beszédében óvatosan bizakodó volt, s türelmet kért a párt lelkes éltetőitől. A tévé szerint megkezdte a koalíciós tárgyalások előkészítését, és közölte: tárgyal az összes párttal, és egyik első lépéseként felhívta az Egyesült Arab Lista vezetőjét. A mérleg nyelve, az előzetes várakozásoknak megfelelően, a kilenc parlamenti helyet szerzett Avigdor Liberman lesz, aki korábbi ígéretéhez hűen bejelentette, hogy szerinte csakis egységkormány jöhet létre, amelyben pártjával ő is szerepet vállal.

Izraelben nagy jelentőséget tulajdonítanak a 3,25 százalékos kiesési küszöb körüli pártoknak, mert bejutásuk, illetve kívül rekedésük döntő befolyással volt a politikai térkép kialakulására. Az előrejelzések szerint most úgy tűnik, végül bejutott mind a két baloldali kisebb párt, a Demokratikus Tábor és a szociáldemokrata Munkapárt-Híd választási szövetség is, kívül maradt viszont a nyíltan arabellenes Zsidó Hatalom (Ocma Jehudit).

(MTI)

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
matykox
2019. szeptember 18. 15:23
No igen. Az egypártrendszerek fenntarthatók, csak nem demokratikusan. A kétpártúak is csak akkor működnek(?), ha valódi két pártról van szó, akár még demokrászia is lehet. A kettőnél több párt 3 vagy 4 pártig működőképesek lehetnek, akár még demokratikusan is. (Ma a magyar parlamentben max. 4 párt van. De facto csak 2.) Az ettől több formálisan különálló - és létező - pártokból összetákolandó rendszer a számok növekedésével hatványozottan növekvő eséllyel megy át az anarchiába - vagy a leplezett vagy nyílt diktatúrába. Előbbiek megint csak elég változatosak lehetnek - meritokráciától elitokrácián át a plutokráciáig és a jurisztokráciáig. 6 de facto működő párt fölött csak időlegesen lehet egy szervezett államot működtetni, ennél nagyobb számnál még a legügyesebb izraeli kombinátor is tehetetlen :-)
I_Isti
2019. szeptember 18. 11:54
Ilyenkor azé' az ember látja, hogy nem is olyan rossz a magyar választási rendszer...
justiceforhungary
2019. szeptember 18. 10:38
Az Egyesült Arab Lista lenne az izraeli SZDSZ????? aztaaa
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!