Egyszerűen kiviharzott a külügyminiszter a kormányülésről: az új ukrán segélycsomag megosztja a német kormányt
Újabb feszültség keletkezett az ügyvezető Scholz-kormányban: a kormányfő nem akar új segélyt, ezért külügyminisztere élesen bírálta.
A német fővárosban egyre gyakoribbak az antiszemita indíttatású támadások; tavaly 1800 ilyen esetet jelentettek be, ami 20%-os növekedést jelent a 2017-es adathoz képest.
Múlt csütörtökön ült össze első alkalommal az antiszemita erőszakkal foglalkozó kerekasztal Berlinben – írja a Jüdische Allgemeine. A németországi zsidók központi tanácsa üdvözölte a fejleményt.
Amint Daniel Botmann, a központi tanács vezetője az ülésen kifejtette, „e város egyetlen polgára sem fogadhatja el, hogy bizonyos városrészek no-go zónákká válnak a zsidók számára. Éppen Németország fővárosának kellene jó példával elöljárnia a nyitottság és a tolerancia terén. Berlinben kultúrák és vallások százai élnek együtt. Tisztelet nélkül ez a város nem létezhet.”
A német fővárosban az elmúlt időszakban megszaporodtak az antiszemita motivációjú támadások, a kerekasztal célja pedig az, hogy meggyorsítsa az információcserét. „Berlinnek elöl kell járnia az antiszemitizmus elleni küzdelemben” – mondta Torsten Akmann belügyi államtitkár. A berlini rendőrség augusztusban antiszemitizmusügyi felelőst is kinevezett.
A szövetségi kormány antiszemitizmusügyi megbízottja, Felix Klein korábban súlyosabb büntetésekért emelt szót az antiszemita motivációból elkövetett bűncselekmények ügyében. Mint mondta, „az antiszemitizmus a diszkrimináció egy különleges formája, nem a rasszizmus egy alkategóriája”. Klein szerint ennek megfelelően ki kellene egészíteni a német büntetőtörvénykönyvet, így politikai jelzést is küldhetnének az elkövetőknek. Emellett „a rendőrségnek és az államügyészségnek végre abba a helyzetbe kell kerülnie, hogy üldözni tudja az ilyen bűncselekményeket, méghozzá gyorsan”.
Egyre gyakoribbak az antiszemita indíttatású támadások a német fővárosban. A Neokohn szerint tavaly 1800 ilyen bűncselekményt jelentettek be a német fővárosban, ami 20%-os növekedés az előző évi adathoz képest. Múlt hétfőn egy huszonegy éves fiatalember sérült meg a Warschauer Platzon, amikor héberül beszélgetett a barátaival, amit valaki meghallott, és ököllel arcon ütötte a fiatalembert. Augusztus közepén ketten támadtak egy, az öltözéke miatt zsidóként azonosítható férfira, július végén pedig a berlini zsidó közösség egyik rabbija lett – arab nyelvű – sértések és köpködés áldozata a saját gyermeke szeme láttára.