Megszületett a döntés: Olaf Scholz ismét indul a kancellári tisztségért – Boris Pistorius szabaddá tette az utat
Scholz és Merz összecsapása várható a német előrehozott választásokon.
Két órán keresztül vitatkoztak a düsseldorfiak a Rheinbadban történt rendbontásokról.
A nyár folyamán többször is a németországi közbeszéd középpontjába kerültek a düsseldorfi Rheinbad fürdőben történtek: fiatal férfiak egy nagy csoportja tömegével zaklatta a többi fürdővendéget, megfenyegették a fürdőszemélyzetet és elfoglalták a csúszdákat – írja a Deutschlandfunkra hivatkozva a Cicero.
Júliusban háromszor kellett rendőrt hívni a fürdőbe az ilyen rendbontások miatt, az események pedig értelemszerűen a német média érdeklődésének középpontjába kerültek.
Az észak-rajna-vesztfáliai belügyminisztérium ezért egy „értékpárbeszéd” névre keresztelt rendezvényt tartott Düsseldorfban a múlt héten. A rendezvényen az elbizonytalanodott fürdővendégek elmondhatták panaszaikat, de megszólaltatták a Rheinbad fürdőmesterét is. Aligha meglepő módon szóba került az integráció kérdése is.
A fürdőmester arról beszélt, hogy fiatal társaságok rendszeresen viselkednek feltűnően és tiszteletlenül a fürdőben, nemi erőszakkal és gyilkossággal fenyegetik a többi vendéget – és a személyzetet is. „Erőszakkal fenyegetnek, az anyám megerőszakolásával, olyanokat is mondanak, hogy megöllek. Felgyújtalak. De ezekkel mind tudnunk kell bánni” – tette hozzá. „A harmadik razzia alkalmával én is ott voltam, úgy tíz méterre, ahogy egy hatvan-hetven fekete afrikaiból álló csoport felszaladt a csúszdán. Számomra ez egy fenyegető helyzet volt, a feleségem is mondta, hogy azonnal menjünk innen” – fűzte hozzá a Rheinbad egyik rendszeres látogatója. Ahogy egy hozzászóló úszóoktató mondta, korábban ez egyáltalán nem volt jellemző, általában kettesével-hármasával jártak fürdeni a fiatalok. Az oktató sietve hozzátette: nem csak bevándorlók, hanem németek is vannak a rendbontók között.
A német fürdőszövetség igazgatóhelyettese viszont másként látja a dolgot: „Ne kerülgessük a forró kását: Düsseldorfban kínosan ügyeltek rá, nehogy kimondják a »migrációs háttér« kifejezést. Ez egyrészt érthető. Ha kimondják, az rossz irányba terelheti az emberek képzeletét. De ha elhallgatják, az is probléma. Ekkor játszanak csak igazán ezeknek az embereknek a kezét”. Michael Weilandt szerint sokat segítene a hasonló problémákon, ha a politikusok végre komolyan vennék a városaikban jelentkező társadalmi problémákat. „A párbeszédek és a látogatók számának korlátozása itt már nem segítenek, csak elterelik a figyelmet a valódi okokról” – fűzte hozzá.
Mintha csak ezt támasztaná alá, hogy a minisztérium által szervezett „értékpárbeszéd” kifejezetten gyér érdeklődés mellett zajlott, és sok kérdés nyitva is maradt.