Földi László kimondta: Drasztikus következményei lehetnek Biden döntésének
A titkosszolgálati szakértő szerint az az egyetlen esélyünk, hogy két hónap múlva Donald Trump lesz az Egyesült Államok elnöke.
A jelenlegi tizennyolcról akár huszonháromra is nőhet Trump kihívóinak száma.
Eric Swalwell személyében kaliforniai képviselővel bővült az amerikai Demokrata Párt elnökjelölt-aspiránsainak tábora. Swalwell hétfőn éjjel az CBS televízió éjszakai showműsorában jelentette be, hogy versenybe száll pártja elnökjelöltségéért. Ő a tizennyolcadik demokrata párti politikus, aki elnökjelölt szeretne lenni a 2020-ban esedékes elnökválasztáson.
A showműsorban Swalwell arró beszélt, hogy Amerikát „futóhomokon lévő országnak” látja, amely „képtelen megoldást találni problémákra és külföldről érkező fenyegetésekre”. Szerinte egy sor területen nem észlelhető előrehaladás, ahogyan fogalmazott: „Washingtonban semmit sem csinálnak”. „Én készen állok arra, hogy megoldjam ezeket a problémákat. Indulok az Egyesült Államok elnökségéért. Ez hivatalos bejelentés” –közölte Stephen Colbert műsorvezetővel.
A 38 éves Swalwell a San Francisco-öböl térségének politikusa, a szövetségi képviselőházban két bizottságnak is tagja. Az igazságügyi és a hírszerzési bizottságban arról vált ismertté, hogy az egyik legelkötelezettebb és leghangosabb híve annak az elméletnek, miszerint Donald Trump elnök és munkatársai oroszokkal játszottak volna össze a 2016-os választásokon a győzelem érdekében. Swalwell azt követően is kitartott álláspontja mellett, hogy a Robert Mueller vezette különleges bizottság megállapította: erre nincs bizonyíték.
Bár választási programjáról nem közölt részleteket, tudni lehet, hogy Swalwell többször is megnyilvánult a fegyvervásárlás és -viselés szabályainak szigorítása mellett. Kedden este abban a floridai Parklandban tartott választási gyűlést, amelynek iskolájában 2018-ban egy ámokfutó – az iskola volt diákja – lövöldözött, lemészárolva 17 embert, köztük diákokat és tanárokat. A két gyermeket nevelő Swalwell jogot végzett – a The Wall Street Journal című lap információi szerint még mindig fizeti a diákhitelét –, iowai születésű, de Kaliforniában telepedett le. Ügyész volt Kaliforniában, mielőtt 2012-ben megválasztották a szövetségi képviselőházba.
Sajtóhírek szerint áprilisban még legalább öt demokrata párti politikus jelenti be, hogy indul a Demokrata Párt elnökjelöltségéért. Köztük van Joe Biden volt alelnök, Steve Bullock, Montana kormányzója, Michael Bennet coloradói szenátor, Seth Multon massachusettsi képviselő és Terry McAuliffe, Virginia volt kormányzója. A közvélemény-kutatások pillanatnyilag Joe Bident tartják a legesélyesebbnek arra, hogy a demokraták elnökjelöltjévé válasszák.
(MTI)