Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Brexit-ügyi voksolás volt a brit alsóházban szerdán. A 310:310 arányú patthelyzet után a házelnök voksa döntött.
Évtizedek óta példátlan módon döntetlen eredménnyel végződött szerda este a londoni alsóházban egy nagy jelentőségű szavazás, amelynek arról kellett volna döntenie, hogy a képviselők tartsanak-e további vitákat és véleménynyilvánítási célú szavazásokat a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét rögzítő, eddig háromszor elutasított megállapodás alternatíváiról.
A 310:310 arányú szavazás után kialakult helyzetben a parlamenti szokásjog szerint John Bercow házelnök szavazata döntött. Bercow nemmel voksolt, vagyis a Brexit-megállapodás helyett előterjesztendő alternatív javaslatokról a továbbiakban nem lesznek olyan viták és szavazások, amelyeket a képviselők maguk kezdeményeznek.
A házelnök csak egyenlő eredmény esetén kapcsolódik be a szavazásokba, és rendszerint a status quo, vagyis az indítvány beterjesztése előtti helyzet fennmaradása voksol, mivel a szokásjog alapján önmaga nem teremt olyan többséget, amely az adott beterjesztés javára egyébként nem jött létre.
Az alsóház a múlt héten hagyta jóvá azt a képviselői indítványt, amelynek alapján a törvényhozók saját kezdeményezésükre szavazhattak a Brexit-megállapodás különböző alternatíváiról.
Ez a brit alkotmányosság újkori történetében példátlan kísérlet volt arra, hogy a parlament kivegye a kormány kezéből a holtpontra jutott Brexit-folyamat további irányítását, annak ellenére is, hogy véleménynyilvánítási célú, jogilag nem kötelező ( úgynevezett indikatív) szavazásokról volt szó.
A ház múlt szerdán nyolc, hétfőn négy alternatív javaslatról voksolt, de egyik sem kapott többséget.
(MTI)