Donald Trump győzelme Orbán pártcsaládjánál és a V4-eknél is fordulatot hozhat
Megerősödhet a Patrióták Európáért.
Nem a német gépkocsik, hanem az európai utasszállító repülőgépek miatt.
Twitter üzenetében az amerikai elnök kijelentette: eddig az Airbus révén az EU hasznot húzott az Egyesült Államok versenyhátrányából, de ennek most véget vet azáltal, hogy 11 milliárd dollárnyi büntetővámot vet ki az Európai Unióban – így Magyarországon is – előállított termékekre.
A lépést Robert Lighthizer, az Egyesült Államok kereskedelmi főtárgyalója már hétfő este bejelentette, akkor még úgy fogalmazott az amerikai kormányzat: Washington 11 milliárd dollár értékű vámot kíván kivetni az Európai Uniós termékeire abban az esetben, ha az EU nem hagy fel az Airbus repülőgépgyártó vállalatnak nyújtott támogatással.
Hasonlóan jár az EU, mint Kína
Robert Lighthizer közölte: a vámtarifákat az 1974-es kereskedelmi törvény alapján vetnék ki. A Trump-adminisztráció ugyanezzel a törvénnyel indokolta tavaly a kínai importárukra kivetett vámokat is. A bejelentett intézkedés 14 oldalon sorolja fel a kivetendő vámokat: ezek az élelmiszerektől kezdve a sajtokon, olívaolajon, gyümölcsökön át a borokig és a ruhaipari termékekig, több tucatnyi uniós árut érintenének. Az újonnan beígért vámtarifák hozzáadódnának az európai acél-, és alumíniumtermékekre már korábban kivetett importvámokhoz és az autóipari árukra szintén beígért, de még nem kivetett vámokhoz.
A Washington és Brüsszel között az Airbus és a Boeing támogatása miatti vitára utalva Lighthizer a közleményben leszögezte: „ez a vita már 14 éve tart, és eljött az idő a cselekvéshez. A kormányzat azonnali válaszra készül, amint a WTO nyilvánosságra hozza az Egyesült Államok ellenintézkedéseinek értékét”. A kereskedelmi főtárgyaló hangsúlyozta: az amerikai kormányzat végső célja az, hogy „megegyezésre jusson az Európai Unióval és véget vessenek a nagy, polgári célú repülőgépeknek nyújtott, a WTO előírásaival is ellentétes szubvenciónak”.
Lesz uniós válasz?
A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) arra a következtetésre jutott, hogy az Európai Unió törvényellenesen nyújt támogatást az Airbusnak és az Egyesült Államok pedig szintén törvényellenesen szubvencionálja a Boeing repülőgépgyártót. Azt nem tudni, hogy Brüsszel vámokkal válaszol-e, de ismeretes, Trump korábban, az autóiparban tervezett büntetővámjai esetében az Európai Bizottság megegyező mértékű vámok kivetését helyezte kilátásba.
(MTI)