Minden határt átléptek: már az Európai Unió Bírósága is vizsgálja, mit tettek Von der Leyenék
Újabb ügyben támadták meg az Európai Bizottságot.
Áprilisban akár európai főügyész is lehet a volt romániai főügyész.
Két fegyelmi eljárásban is jogerősen felmentette hétfőn a román legfelsőbb bíróság Laura Codruta Kövesi volt korrupcióellenes (DNA) főügyészt, aki ellen Romániában több ügyben is eljárás indult, amióta kiderült, hogy esélyesként pályázik az európai főügyészi tisztségre. Az egyik fegyelmi eljárást azért kezdeményezte ellene a bírák és ügyészek munkáját ellenőrző Igazságszolgáltatási Felügyelet (IJ), mert 2017-ben Kövesi megtagadta, hogy a 2009-es elnökválasztás ügyében vizsgálódó parlamenti különbizottság elé járuljon, mondván: az ügyészek egy másik hatalmi ághoz tartoznak.
A másik fegyelmi eljárásban azért akarta felelősségre vonni az IJ Kövesit, mert álláspontja szerint megsértette az összeférhetetlenségi előírásokat, amikor kinevezett egy bírót a DNA vizsgáló testületébe. Az eljárásokat alaptalannak minősítette korábban a Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) ügyészi részlege, az Igazságszolgáltatási Felügyelet azonban nem hagyta annyiban a dolgot: ezért került mindkét ügy a legfelsőbb bíróság elé, amely hétfőn elutasította az IJ fellebbezéseit. A két fegyelmi ügyön kívül komolyabb vádak is felmerültek a szociálliberális kormány által a DNA éléről tavaly eltávolított Kövesi ellen, miután kiderült, hogy jó eséllyel pályázik az európai főügyészi posztra.
A romániai igazságszolgáltatás szereplői által elkövetett bűncselekményeket kivizsgáló, néhány hónapja létrehozott speciális ügyészség (SIIJ) februárban hivatali visszaélés, megvesztegetés elfogadása és hamis tanúzás gyanújával indított bűnvádi eljárást Kövesi ellen egy korrupcióváddal bíróság elé állított volt parlamenti képviselő és médiamágnás feljelentése alapján. Március elején a SIIJ azt közölte Kövesivel, hogy újabb ügyben vált gyanúsítottá, amelyben a DNA ploiesti-i részlegének ügyészeit vádolják túlkapásokkal és bizonyítékok hamisításával.
Kövesi ártatlanságát hangoztatta, az ellene indított eljárásokat pedig európai főügyészi kinevezése megakadályozását célzó lejáratási kampánynak minősítette. Az európai főügyészi tisztségre pályázó három jelölt közül az Európai Parlament Kövesi kinevezését támogatja. A bukaresti kormány viszont hevesen kampányol a román jelölt megválasztása ellen, arra hivatkozva, hogy Kövesi mandátuma idején a több száz román politikust rács mögé küldő DNA visszaéléseket követett el, a román igazságügyi miniszter pedig emiatt kezdeményezte és érte el Kövesi felmentését.
A leendő európai főügyészt az EU társjogalkotó szervei – a tagállamok kormányait tömörítő tanács és az Európai Parlament – közös megegyezéssel várhatóan áprilisban fogják kinevezni.