Lemondásra szólította fel a kormánykoalícióban részt vevő Demokratikus Nemzeti Tömörülés (RND) Abdel-Azíz Buteflika elnököt szerdán; ellenzéki vezetők a nap folyamán kijelentették: a rendszer teljes bukását akarják. „Az elnök lemondása megkönnyítené az átmeneti időszakot az országban” – áll egyebek mellett a közleményben, amelyet az RND főtitkára, Ahmed Ujahja írt alá, aki márciusban lemondott a miniszterelnöki tisztségről.
Kedden az ország vezérkari főnöke, Ahmed Gaid Szalah ugyancsak a 82 éves elnök alkotmányos úton történő felmentését szorgalmazta. A vezérkari főnök szerint az ország alaptörvényének 102. cikkelyét alkalmaznák, mert az államfő „tartós és súlyos betegsége okán teljességgel alkalmatlan feladatait ellátni”. A szóban forgó cikkelyt csak bizonyos esetekben lehet alkalmazni, az egyik ilyen az elnök egészségi állapotának romlása. Az ellenzék azonban arra figyelmeztet, hogy a cikkely alkalmazása nem elég a demokratikus átmenet és a tisztességes választások biztosításához.
Az ismert ügyvéd és emberi jogi aktivista, Musztafa Búsási a Reuters hírügynökségnek azt mondta, a cikkely alkalmazása annyit jelentene, hogy a jelenlegi rendszer haszonélvezői átvészelik az átmeneti időszakot és ők szervezik majd az elnökválasztást. „A tüntetések folytatódnak. Követeléseink közt van a politikai rendszer átfogó megváltoztatása is” – jelentette ki Búsási. Egy másik ellenzéki aktivista megerősítette Búsási nyilatkozatát: Mahrez Buís, egyetemi tanár azt mondta, az emberek nem pusztán felcserélni akarják a hatalomban lévő klánt egy másikra, hanem gyökeresen meg akarják változtatni a fennálló rendszert. Társa újságíróknak „mérgezett ajándéknak” nevezte a vezérkari főnök javaslatát.
Az elnök mögül sorra hátrálnak ki támogatói, köztük pártjának, a kormányzó Nemzeti Felszabadítási Frontnak (FLN) egyes tagjai is. Az Algéria több városára kiterjedő tüntetéshullám az után robbant ki, hogy az észak-afrikai országot 1999 óta vezető államfő február 10-én bejelentette indulási szándékát az eredetileg április 18-ra kiírt elnökválasztáson. A tiltakozások hatására március elején visszalépett és elhalasztotta az elnökválasztást, valamint egyfajta kompromisszumos megoldást kínált az elégedetlenkedőknek.