A gyarmatosítás idején elhurcolt műkincsei visszaadását kérte Nigéria a British Museumtól egy minapi szimpóziumon, ahol Ghánával együtt bemutatták múzeumépítési terveiket is.
A nigériai Lagos Állam kormánya pénteken hivatalos kérelmet adott át a londoni intézménynek, hogy szolgáltassa vissza az úgynevezett Lander-széket. Edo Állam kormánya is bejelentette szándékát a benini bronzgyűjtemény visszakérésére. Az Egyesült Királyságban Lander-székként ismert műalkotást 1830-ban Richard Lander brit Afrika-felfedező vitte el az országból. Lagos Állam kormányának illetékesei a British Musemban pénteken és szombaton rendezett kétnapos szimpóziumon terjesztették elő kérésüket - adta hírül az Allafrica hírportál.
Steve Ayorinde, az állam idegenfogalomért, művészetért és kultúráért felelős biztosa eközben közleményben jelentette be, hogy Lagosban épül a jorubák történelmének és kultúrájának szentelt J.K. Randle Központ, ahol a nigériai műkincs méltó otthonra fog találni. Az intézményt tavasszal nyitják meg. Ayorinde emlékeztetett arra, hogy a műkincset Richard Lander felfedező vitte el 1830-ban a közép-afrikai országból. Lander, akit 1832-ben a Királyi Földrajzi Társaság medáljával is kitüntettek, jelentősen hozzájárult Nigéria gyarmatosításához.
Az illetékes szerint a Randle-központ egy „világszínvonalú kulturális intézmény lesz, amely lehetővé teszi, hogy a jorubák visszaköveteljék örökségüket a gyarmatosítóktól és bemutassák azokat egy magas színvonalú kulturális központban az állam több millió lakójának”. Ayorinde közölte, hogy a központ kiállítótere állandó otthonként szolgálhat a nigériai műkincsek számára, amelyeket várhatóan visszakapnak Európából és Amerikából. A Lander-szék, amely jelenleg a British Museum egyik raktárában van, és egyike volt a Nigériából elsőként elhurcolt műkincseknek, e kiállítás középpontjába kerülhet.
A szimpóziumon Godwin Obaseki, a nigériai Edo Állam kormányzója bejelentette, hogy kormányának szándékában áll hivatalosan visszakérni a benini bronzgyűjteményt számos brit múzeumtól, amint befejezik az új királyi palota építését. Ezek a kincsek a mai Benin és Nigéria területén létező Dahomey királyságból származnak, a brit hadsereg 1897-ben lerohanta a királyság székhelyét, hogy megdöntse Oba királyt. Mintegy négyezer bronz és elefántcsont műtárgyat vittek magukkal, amelyeket a nigériai és a benini kormány az 1960-as évek óta követel vissza.