Már készül Székelyföld újabb Trianonja – nagy román közigazgatási reformnak hívják
Decemberben választások lesznek, sok minden múlik az eredményen.
Budapest szerint csak így lenne biztosítható a biztosi függetlenség európai intézménye.
Frans Timmermanst, az Európai Bizottság első alelnökét, az Európai Szocialisták (PES) választási csúcsjelöltjét ki kell vonni a bizottság munkájából arra az időre, amíg aktívan részt vesz az európai választási kampányban - tudatta a magyar kormány álláspontját Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter levélben Jean-Claude Junckerral, a bizottság elnökével.
A politikus arra kérte Junckert, hogy lehetőség szerint kezdeményezze Timmermans kivonását a bizottsági munkából azáltal, hogy fizetés nélküli választási szabadságot biztosít számára, mert a bizottsági alelnöki tisztség összeegyeztethetetlen az aktív részvétellel az európai parlamenti választások kampányában. A miniszter annak hatására fordult Junckerhoz, hogy Timmermans képviselte a bizottságot a magyar jogállamiságról szóló vitában a parlament január 30-ai plenáris ülésén. Mint az ennek másnapján kelt levélben írta, a magyar kormányt nem érte meglepetésként, hogy a bizottságot a vitában annak első alelnöke képviselte.
Sajnálatosnak tartja azonban, hogy Timmermans mint „Magyarország régi bírálója a felszólalását a saját választási kampánya céljából használta fel a magyar baloldali ellenzék kijelentéseit hangoztatva” – írta Gulyás Gergely. A miniszter emlékeztette az elnököt arra, hogy a bizottság tagjainak teljes függetlenséggel, integritással, méltósággal, hűséggel és diszkrécióval kell ellátniuk feladataikat, megfelelve az uniós szerződésekben és a bizottsági magatartási kódexben lefektetett szabályoknak. Ezen túlmenően feladatuk ellátása során a hivatásetika legmagasabb szintjét indokolt szem előtt tartaniuk. „Hisszük, hogy ezeket az elveket minden esetben alkalmazni kell, különösképp a választási kampányok során" – tette hozzá.
A magatartási kódex legutóbbi módosítása ugyan lehetővé teszi a bizottság tagjainak, hogy csúcsjelöltként is hivatalban maradjanak, azonban a biztosi feladatok ellátása során „nem tűrhető el a vitán tanúsított, bizonyíthatóan politikailag elfogult magatartás" – szögezte le Gulyás Gergely. Fölöttébb megkérdőjelezhető, hogy ennek engedélyezése mennyire lehet legitim egy biztos számára, ha az Európai Parlament egy átlagos alkalmazottjától – amennyiben jelöltként indul egy választáson – , akár az adott választási kampány teljes időtartamára megvonhatják a fizetését - állapította meg. Ilyen intézkedést foganatosítottak már a magyar néppárti delegáció egyik akkreditált parlamenti asszisztense esetében –emlékeztetett a politikus.
„Érdekes módon amennyiben egy biztos nemzeti választásokon indul jelöltként, a bizottsági munkavégzéstől köteles tartózkodni, illetve legalább a nemzeti kampány teljes időtartamára fizetés nélküli választási szabadságot kell részére biztosítani" – jegyezte meg. „Úgy tűnik, hogy az Európai Bizottság nem talál kivetnivalót abban, hogy az egyik befolyásos tagja azon európai pártszövetség »csúcsjelöltje«, amelynek a magyarországi tagpártja nyíltan együttműködik és kampányol az antiszemita erőkkel” – vélte a miniszter. A magatartási kódex szerint intézkedni kell annak érdekében, hogy ha egy biztos az európai parlamenti választási kampányban jelölt lesz, akkor tartsa tiszteletben a függetlenség, integritás és diszkréció elveit. „Álláspontunk szerint a felsorolt intézkedések nem garantálják a függetlenséget az Európai Szocialisták (PES) »csúcsjelöltjének« esetében” – írta Gulyás Gergely.
Magyarország mindig nyitott volt az együttműködésre és megegyezésre az Európai Bizottsággal – szögezte le a politikus. „Vitáink tisztán szakmai alapokon folytak, amelyek során a pártpolitika nem játszott szerepet. Jogszabályi rendelkezéseket vitattunk meg a bizottság különböző szolgálataival, illetve jogi vitáinkat nyílt és átlátható módon folytattuk le. Ezért sikerült minden esetben politikai megfontolásoktól mentes megegyezésre jutnunk" – közölte.
(MTI)