Az USA budapesti nagykövete Brüsszelbe utazott
Azt hiszem most van az a pillanat, amikor meg lehetne kímélni David Pressmant a Budapestre történő fáradságos visszautazástól.
Az iráni rakétaprogram elleni fellépésre szólította fel Mike Pompeo az ENSZ Biztonsági Tanácsát.
Mike Pompeo amerikai külügyminiszter az iráni rakétaprogram elleni fellépésre sürgette az ENSZ Biztonsági Tanácsát (BT).
A BT ülésén elmondott szerdai beszédében az amerikai diplomácia irányítója azt hangoztatta, hogy Irán a 2015-ben megkötött többhatalmi atomegyezmény óta nem állt le rakétafejlesztési programjával. „Kihasználta a nemzetek jóindulatát és semmibe vette a BT több határozatát, miközben robusztus ballisztikusrakéta-programon dolgozott” – fogalmazott Pompeo.
Az amerikai külügyminiszter hivatkozott az iráni Forradalmi Gárda (IRGC) egyik vezetőjére, Amir Hadzsizadehra, aki két nappal ezelőtt leszögezte, hogy Irán képes 2000 kilométeres, sőt, ennél nagyobb hatótávolságú ballisztikusrakéták előállítására is, és évente 40-50 rakétakísérletet hajt végre. Pompeo hangsúlyozta, hogy Teherán ballisztikusrakéta-rendszereket exportál Jemenbe és az iraki síita milicistáknak is.
A tárcavezető leszögezte: az Iránnak tett „jóakaratról tanúskodó gesztusaink feleslegeseknek bizonyultak”, és nem az Egyesült Államok az egyedüli ország, amely aggodalmait hangoztatja az iráni rakétaprogram miatt. Ezzel összefüggésben Franciaországot, Németországot és az Egyesült Királyságot említette, és közölte, hogy Izrael további bizonyítékokkal szolgált arra, hogy Irán nukleáris robbanófejek hordozására is alkalmas ballisztikus rakétákkal folytat kísérleteket. Az amerikai politikus szerint Izraelnek arra is bizonyítékok állnak rendelkezésére, hogy a teheráni kormányzat fegyverrendszereket ad át közel-keleti szövetségeseinek.
Mike Pompeo arra szólította fel az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy hozzon az ellenőrzést biztosító és tiltó intézkedéseket annak megakadályozására, hogy Irán – megsértve az eddigi ENSZ-határozatokat - többé ne exportálhasson fegyvereket.
A BT-ülés előtt az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Olaszország, Belgium, Hollandia, Svédország és Lengyelország ENSZ-képviselője közös közleményt tett közzé, amelyben szintén aggodalmát hangoztatta az iráni rakétaprogram miatt.
(MTI)