A vendégeket Áder János köztársasági elnök és Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere köszöntötte. Áder János elmondta, hogy a magyar hagyomány és meggyőződés szerint a Szent Korona sokkal több, mint egy díszes ötvösmunka. A Korona jogforrás, jelkép és ereklye egyben. Az államfő úgy fogalmazott, hogy valóságos csoda, hogy a Korona még létezik. A történelem nem kegyelmezett neki az évszázadok során, számos alkalommal elpusztulhatott volna. Szemere Bertalan gondolatait felidézve így folytatta: „minden más koronáktól jelentékenyen különbözik. Nem puszta ékszer, mellyel akárki fölékesítheti homlokát s király lesz; hanem jegygyűrű, talizmán, mellyel a nemzet el szokta magát jegyezni királyával.” A Szent Korona az összetartozás és az állandóság jelképe. Nemcsak egy tárgy, hanem egy eszme is.
Kásler Miklós beszédében rávilágított arra, hogy Mátyás király uralkodása után minden országvezető arra esküdött fel, hogy a Korona által szimbolizált birodalmat, integritást és szuverenitást megvédi. A történelmi példák azt mutatják, hogy a jogaiban teljes Szent Korona mindig felemelte hűséges nemzetét. Kásler Miklós azt is hozzátette, hogy a magyar az egyetlen olyan nemzet, ahol a korona nem csupán egy díszes koronázási ékszer, hanem szent szimbólum, önálló jogi személyiség, államiságunk és függetlenségünk jelképe, az ország birtokosa, történelemformáló, nemzetet összefogó hatalom.
Bertényi Iván, az ELTE BTK professor emeritusa a Szent Korona a középkorban címmel tartott előadást. A Korona történetének áttekintése során hangsúlyozta, hogy az immár 1000 éves állami önállóságunk legfontosabb szimbóluma nem más, mint a Korona. Lénye osztatlan tekintélynek örvend, és 1990 óta államcímerünk pajzsa felett ismét ott láthatjuk.
Pálffy Géza, a Magyar Tudományos Akadémia munkatársa a Szent Korona tizenegy hazatéréséről tartott bemutató előadást. Elmondta, hogy a Korona legelőször 1205-ben került el Magyarországról és 1978-ban tért vissza véglegesen. A közel 770 év alatt több évtizedig volt külföldön, legtöbbször Bécsben. Földrajzi értelemben az Amerikai Egyesült Államokban volt a Korona legtávolabb Magyarországtól, s külön érdekesség, hogy a 16. században körülbelül 57 évig volt külföldön a koronázási ékszer. Hermann Róbert, a Magyar Történelmi Társulat elnöke a koronázási ékszerek 1848–1853 közötti útját mutatta be. Ujváry Gábor, a VERITAS intézetvezetője pedig arról tartott előadást, hogy a Szent Korona-tan miként változott és formálódott a két világháború között.