Hitlerezés: újból összeveszett Horvátország és Szerbia

2018. augusztus 07. 16:17

Szerbia a hitleri Németország zsidók elleni fellépésével hasonlította össze az 1995-ös horvát Vihar hadműveletet.

2018. augusztus 07. 16:17

Diplomáciai viszály tört ki Horvátország és Szerbia között a  Vihar fedőnevű, 1995-ös horvát hadművelet augusztus 5-i évfordulója kapcsán, mert Belgrád az akciót a hitleri Németország zsidók elleni fellépésével hasonlította össze.

A horvát külügyminisztérium a szerb illetékesek idevágó nyilatkozataira kedden közleményben reagált, amelyben azt írta: Szerbia szereptévesztésben van, mert éppen a Slobodan Milosevic elnök vezette szerb rezsim, a Jugoszláv Néphadsereg (JNA) és a horvátországi és boszniai szerbek egy része tehető felelőssé az etnikai tisztogatásokért. "Belgrád etnikailag tiszta Szerbiát akart létrehozni Horvátország területének egyharmadán, egész Bosznia-Hercegovinában, Montenegróban és Koszovóban" - olvasható a szövegben. A horvát tárca szerint Szerbia terjeszkedési céljai érdekében nem válogatott az eszközökben, beleértve az etnikai tisztogatást és a népirtást is. "Ezt megerősítette több tekintélyes nemzetközi fórum és bíróság" - írták.

Aleksandar Vucic szerb elnök azon kijelentése, hogy Hitler zsidók nélküli világot, Horvátország pedig szerbek nélküli Horvátországot akart létrehozni, rosszindulatú és teljeséggel megalapozatlan - tették hozzá.

Ivica Dacic szerb külügyminiszter hétfői interjúja a Pink tévében, miszerint Horvátország és Szlovénia törvénytelenül vált ki az egykori Jugoszláviából, azt jelzi, hogy Szerbia előtt még hosszú út áll, hogy szembe tudjon nézni saját múltjával, szerepével a volt szövetségi köztársaság szétesésében, és agressziójával, amelyet a szomszédai ellen követett el - fogalmazott horvát külügyi tárca a közleményben. 

Agresszió

Andrej Plenkovic horvát kormányfő Vucic Horvátországra vonatkozó kijelentéseire reagálva kijelentette: "Mindenki jól tudja, hogy a háború horvát, nem pedig szerb területen folyt, és a milosevici rezsim agressziót követett el Horvátország ellen, a Vihar hadművelet pedig véget vetett a megszállásnak". 

A Jutarnji List című horvát napilap keddi cikke szerint a két ország közötti viszony annyira elhidegült, hogy Kolinda Grabar-Kitarovic horvát államfő nagy valószínűséggel nem tesz eleget a szerb államfő meghívásának, és nem látogat el Belgrádba, ami valamikor ősszel lett volna esedékes. 

A szerb államfő szerint a horvát sajtó hajtóvadászatot indított ellen. Belgrádi sajtótájékoztatóján kedden újságírói kérdésre válaszolva Vucic kijelentette: azt szeretné, ha Horvátországgal jó viszony maradna fenn, és bárkit szeretettel várnak, aki Szerbiába látogat, de ha nem akar, nem kell odamennie. Hozzátette: a horvát terület-visszafoglaló hadművelet szerb áldozatairól Szerbiában elmondott szombati beszédének minden szavát megismételné ma is. 

Menetrend szerinti vita

Az évforduló minden évben komoly feszültséget okoz a két ország viszonyában. A szerb államfő most a korábbi évekhez képest is erőteljesebben fogalmazott azzal, hogy a hitleri Németország zsidóellenes kampányával hasonlította össze az akciót.

A Vihar hadműveletben 23 évvel ezelőtt több mint 200 ezer horvát katona vett részt, akik 84 óra alatt ellenőrzésük alá vontak 10 ezer 400 négyzetkilométernyi, a szerbek által korábban elfoglalt területet, Horvátország összterületének 18,4 százalékát.

Az akcióban saját adataik szerint a horvátok 174, a szerbek 742 katonát veszítettek, a polgári áldozatok számát ezernél többre becsülik. Ezenkívül mintegy 200-250 ezer, többségében szerb nemzetiségű ember hagyta el otthonát, nagy részük Szerbiába menekült. Szerbiában hivatalosan is gyásznappá nyilvánították a Vihar hadművelet évfordulóját, így emlékezve a horvát hadművelet szerb áldozataira.

(MTI)

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
fogas paduc
2018. augusztus 08. 14:23
Ha jól emlékszem, akkor öt perccel azután, hogy a németek elismerték Horvátországot, Magyarország is elismerte másodikként. Segítettük is őket, néhány kalacsnyikovval, meg egyébbel. Ehhez képest 2015-ben a horvát miniszterelnök szerint mégis mi voltunk " Európa vakbele" Izzik a parázs még ott a pernye alatt!
hzte90
2018. augusztus 08. 12:30
1919-ben nekünk is néhány ilyen 'Vihar'-t kellett volna csinálnunk és kizavarni a szerbeket, románokat, szlovákokat.
Természetes Orbánizmus
2018. augusztus 07. 19:38
Az erős, demokratikus és nemzeti Szerbiát amerikai tábornokok segítségével verték szét. Már akkor a migrációs útvonalak megtisztítása volt a cél. Jugoszlávia is, s az örökébe lépő Szerbia is ennek esett áldozatául. Hát akkor megtámogatták egy kicsit az amúgy magyarellenes Horvátországot. Aztán meg a muzulmán albánokat. A jelenből tisztán látszik a tervezettség.
citizen12
2018. augusztus 07. 19:11
"Ivica Dacic szerb külügyminiszter hétfői interjúja a Pink tévében, miszerint Horvátország és Szlovénia törvénytelenül vált ki az egykori Jugoszláviából," Próbálták csak volna máshogyan visszanyerni a függetlenségüket... Szerbia (és az őt támogató Oroszország) több időt kaptak volna arra, hogy megpróbálják megakadályozni az Észak-Balkán orosz-szerb dominanciájának elpárolgását - semmilyen eszköztől sem visszariadva. Ha a horvátok és a szlovének nem kapcsolnak és lépnek időben, könnyen lehet, hogy többé nem lett volna alkalmuk a kilépésre.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!