Még egy remek hely a harmadik világháború kirobbantására – igencsak forrósodik a helyzet az Északi-sarkon
Nukleáris elrettentés, flották és bombázók – ez az a hely, ahol a Nyugat igazán tarthat Oroszországtól, mutatjuk, miért!
Az oroszok fele gondolja úgy, hogy Oroszország megőrizte nagyhatalmi státuszát, ugyanakkor ez nyolc százalékponttal kevesebb a tavalyi értékhez képest.
Az oroszok 49 százalékának meggyőződése, hogy Oroszország megőrizte nagyhatalmi státusát – derült ki a VCIOM állami közvélemény-kutató intézet hétfőn nyilvánosságra hozott felméréséből.
Ez nyolc százalékpontos csökkenést jelent a tavaly mért értékhez képest. A megkérdezettek több mint egyharmada biztos abban, hogy Oroszország másfél-két évtizeden belül a világ vezető országai közé emelkedhet. 11 százalék nem ért egyet ezzel a megállapítással. A kételkedők aránya magasabb a 18-24 év közötti fiatalok körében (16 százalék), illetve a moszkvai és a szentpétervári lakosok között (17 százalék).
Az erő letéteményese a válaszadók 26 százaléka szerint a hadsereg, 22 százalék szerint az orosz nép, 17 százalék szerint pedig az elnök. A nagyhatalmi lét szintén fontos összetevőjeként nevezték meg a felmérés részvevői a független politikát, valamint az ország természeti kincseit és hatalmas területét.
A megkérdezettek 18 százaléka a fegyveres erők fejlesztését, 12 százaléka a Krím elcsatolását, 8 százaléka pedig a 2014-es téli olimpia megrendezését nevezte meg az országnak az elmúlt 10-15 évben elért legnagyobb sikereként.
Oroszország egyébként gazdasági erejét tekintve nehezen sorolható az igazán nagy hatalmak közé: az IMF 2017-es adatai alapján az egy főre jutó nemzeti össztermék mértékében a 62. helyen áll, 10,608 dollárral. A nominális GDP-t tekintve Oroszország a 12. helyen áll, a jelentősen kisebb Dél-Korea is megelőzi.
Katonai erőben sincs a dobogón Oroszország: az Egyesült Államok, Kína és Szaúd-Arábia mögött „csupán” a negyedikek a védelmi kiadásokat összegző listán, a katonai kiadásaik a világ összes országán belül 3,8 százalékot tesznek ki a Stockholm International Peace Research Institute 2018-as adatai alapján.
(MTI, Mandiner)