Eldöntötte Trump, mi legyen az óraállítással
Azzal érvelt, hogy a mostani helyzet „kényelmetlen” és „nagyon költséges”.
Törökország terrorizmussal való kapcsolatáról, Erdoğan vejéről és Kemal Atatürkről szóló szócikkeket kifogásoltak a török hatóságok.
Egy éve tiltotta le a Wikipedia elérését Törökország, a török hatóságok szerint azért, mert az online közösségi tudástár „koordinált lejárató kampányt” folytatott Törökország ellen.
Az izraeli Haaretz lap most arról közölt részleteket, hogy a letiltás előtt milyen témákat kifogásoltak a Wikipediát fenntartó Wikimedia nonprofit szervezetnél. A kifogásokat a Wikimedia elutasította, ezután került sor a Wikipedia elérhetetlenné tételére Törökországban.
A törökök az államok általi terrorizmus-támogatásról és a szíriai polgárháborúban való nemzetközi részvételről szóló szócikkeket kifogásolták, melyekben az is szerepelt, hogy Törökország támogatja az Iszlám Államot.
A hatóságok azt is sérelmezték, hogy Erdoğan elnök vejéről, Berat Albayrak üzletemberről és török energiaügyi miniszterről olyan állítások szerepeltek a Wikipediában, miszerint köze volt az Iszlám Állam olajexportáló bizniszéhez. Hogy Albayrak kiszivárgott e-mailezése ne jusson el a török nyilvánosságba, a török hatóságok még a Google Drive-ot és a Dropboxot is letiltották ennek érdekében egy időre, ami hatalmas felháborodást okozott az országban.
A harmadik, török hatóságok számára fájdalmas téma az volt, hogy Mustafa Kemal Atatürköt, a modern Törökország atyját a Wikipedia egy szócikkében a „jótékony diktátorok” között sorolták fel, Napóleon, Fidel Castro és Ho Chi Minh társasáágában. A Wikimediához érkezett hivatalos török panasz szerint ez az állítás a török törvényekbe ütközik.
A Wikimedia elutasított a török panaszokat, így végül a Wikipediát betiltották Törökországban.
A Wikimedia azóta a török bíróságokon támadja a döntést. Szerintük a tiltás miatt 80 millió ember napról napra nem jut hozzá a szabad tudáshoz, és a török emberek sem szerkeszthetik a Wikipediát. A Wikimedia keresetét ugyanakkor már két szinten is elutasították a török bíróságok, így a szervezet a török alkotmánybírósághoz fordult 2017 májusában. Az alkotmánybíróság azonban azóta sem foglalkozik az üggyel.