Lehet-e rendszerszintű csalás az amerikai elnökválasztáson? – Amerika választ
Az előzetes előrejelzések fej fej melletti állás mutatnak, de mégis mi lehet a döntő a végén? Az elnökválasztás után ketté szakadhat az amerikai társadalom?
A Trump-kormányzat akkor sem büntetheti meg az illegális bevándorlókat segítő, úgynevezett menedékvárosokat, ha azok nem működnek együtt a szövetségi hatóságokkal – mondta ki egy szövetségi fellebbviteli bíróság az USÁ-ban.
Egy szövetségi fellebbviteli bíróság az Egyesült Államokban csütörtökön kimondta, hogy a Trump-kormányzat akkor sem büntetheti meg az illegális bevándorlókat segítő, úgynevezett menedékvárosokat, ha azok nem működnek együtt a szövetségi hatóságokkal.
A döntést Illinois állam Chicagóban lévő szövetségi fellebbviteli bírósága hozta meg, leszögezve, hogy a kormányzattal szembeszegülő tagállamokat és településeket a kormányzat nem foszthatja meg a költségvetésben biztosított anyagi támogatástól. Az indoklás szerint ugyanis a végrehajtó hatalom nem bírálhatja felül a törvényhozás által megszavazott jogszabályt, így nem zárolhatja például a megszavazott pénzalapokat sem.
A Jeff Sessions miniszter vezette igazságügyi minisztérium tavaly bejelentette, hogy a szövetségi kormány megvonja a költségvetési támogatást azoktól a tagállamoktól és településektől, amelyek nem hajlandóak együttműködni a szövetségi bevándorlási hivatal munkatársaival és a rendfenntartó erőkkel az illegális bevándorlók azonosításában és letartóztatásában. Ezeket az államokat és menedékvárosoknak nevezett településeket elsöprő többségben demokrata párti politikusok irányítják, akik felhatalmazást adnak a helyi rendőrségnek, hogy – amennyiben a szövetségiek letartóztatnak illegális bevándorlókat – azonnal bocsássák szabadon őket.
Ezek a menedékvárosok és tagállamok sem az illegális bevándorlók felkutatásában, sem a bűncselekményt elkövetők azonosításában nem hajlandóak segédkezet nyújtani a szövetségieknek. Donald Trump elnök ezt többször is úgy kommentálta: megengedhetetlen, hogy egy országban ne tartsák tiszteletben mindenütt a törvényeket. Az elnök a héten ismét Twitter-bejegyzésben adott hangot elégedetlenségének, hangsúlyozva, hogy ez az álláspont táptalajt teremt a bűnözésnek.
Ezzel egy időben a szövetségi bevándorlási hivatal munkatársaival együttműködni nem akaró egyes tagállamokban mozgalom kezd kibontakozni: egyes települések nem akarnak többé menedékvárosok lenni. Ez történt nemrégiben Kalifornia állam egyes déli településein is, ahol a helyi vezetők – a kormányzó akaratával szemben – kijelentették: együttműködnek a szövetségi kormányzatot képviselőkkel.
(MTI)