Franciaország elszálló államháztartási hiánya: a szenátus felveti Macron elnök felelősségét
Az Eurostat szerint Franciaország az egyik legrosszabbul teljesítő ország az Európai Unióban.
Mindenki számára kötelező lesz az általános „nemzeti szolgálat” Franciaországban, amelynek bevezetése Emmanuel Macron államfő egyik választási ígérete volt.
Egy hónapos kötelező szolgálatra hívnák be a fiatalokat. Mindenki számára kötelező lesz az általános „nemzeti szolgálat” Franciaországban, amelynek bevezetése Emmanuel Macron államfő egyik választási ígérete volt – jelentette be kedden a francia kormányszóvivő.
„Általános lesz, egy teljes korosztályt fog érinteni, és kötelező lesz” – mondta Benjamin Griveaux a Radio classique közrádiónak adott interjúban.
Miután Franciaországban 1997-ben eltörölték a sorkatonai szolgálatot, Emmanuel Macron az elnökválasztási kampányban egy hónapos kötelező és általános nemzeti szolgálat bevezetésére tett javaslatot, amely évente 6-800 ezer fiatalt érintene. Megválasztása után Macron megismételte a javaslatot, amelynek részleteiről azóta is találgatások folynak, és a kormánytagok az elmúlt napokban egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tettek
„Nem a katonai szolgálatot állítjuk vissza, hanem a francia fiatalságnak lehetőséget biztosítunk ügyek védelmére, társadalmi, környezetvédelmi, kulturális területeken” – mondta még januárban a francia elnök.
Florence Parly védelmi miniszter pénteken azt mondta, hogy várhatóan nem lesz kötelező jellegű a szolgálat, két nappal később Gérard Collomb belügyminiszter viszont úgy vélte, hogy csak akkor van értelme bevezetni, ha az mindenki számára kötelező. Jean-Jacques Bridey, a nemzetbizottság védelmi bizottságának elnöke hétfőn arra hívta fel a figyelmet, hogy jogi akadályok miatt felnőttek számára nem lehet kötelezővé tenni a szolgálatot, az ugyanis megtámadható az Emberi Jogok Európai Bíróságán.
A szolgálat a kötelező jellegén túl a várható költségei miatt is vitákat váltott ki az elmúlt napokban. Becslések szerint évente 2-3 milliárd euróba kerülne a fiatalok egyhavi állami foglalkoztatása, és a katonai szolgálatot választóknak jelenleg nincs elég hely a hadseregben.
Az elképzelésről készülő parlamenti jelentést február 21-én mutatják be, az államfő által megbízott munkacsoport pedig áprilisra készíti el a véleményét.
(MTI)