Egy papnő 4400 éves sírját fedezték fel Egyiptomban

2018. február 05. 08:31

Egy magas rangú papnő ritka falfestményekkel díszített 4400 éves sírját fedezték fel a gízai piramisok melletti nyugati nekropoliszban.

2018. február 05. 08:31

Egy magas rangú papnő ritka falfestményekkel díszített 4400 éves sírját fedezték fel Egyiptomban a gízai piramisok melletti nyugati nekropoliszban.

Az egyiptomi régészek által feltárt sír tulajdonosa Hetpet volt, Hathornak, a szépség és a szerelem istennőjének papnője, aki magas tisztséget töltött be a királyi udvarban az óbirodalmi ötödik dinasztia uralmának végén.

A 2018-as év első nagy egyiptomi régészeti felfedezését, az agyagtéglákból épült és ritka falfestményekkel díszített sírt szombaton mutatták be a sajtónak. A sír feltárásán október óta dolgozott egy egyiptomi expedíció Mosztafa Vaziri, a Legfelső Régészeti Tanács vezetőjének irányításával.

A bejárat egy L-alakú szentélybe vezet, ahol megtisztulási célokat szolgáló fürdőmedence található. A folyosó falain tömjén és áldozati adományok tárolására szolgáló üregek láthatók, egy falmélyedésből hiányzik a sír tulajdonosának szobra.

Az 5. dinasztia korának építészeti és díszítő jegyeit viselő sírban „nagyon jó állapotban” fennmaradt falfestmények különféle vadász- és halászjelenetekben ábrázolják a nagy tisztelet övezte papnőt. Egy további jelenetben egy óriási asztal előtt ülve fogadja gyermekei áldozati adományait.

Találtak két ritka majomfreskót is, ezek egyikén egy majom gyümölcsöt szed, egy másikon egy zenekar előtt táncol egy majom. Bár hasonló jeleneteket máshol is találtak, de gyümölcsszedő majmokat például csak későbbi, 12. dinasztiabeli sírokban, egy szakkarai ábrázoláson pedig a majom csak egy lantjátékos előtt táncol, nem egy egész zenekar előtt.

Más, a sírban talált falfestmények fémöntést, bőrcserzést, papiruszhajó-építést ábrázolnak.

Vaziri úgy véli, hogy az óbirodalmi (i.e. 2686-2181) temetkezési helyként ismert gízai nyugati nekropoliszban van egy másik sírja is a papnőnek, és felkutatása céljából folytatják az ásatásokat. Hetpet már ismert történelmi figura, bár múmiáját még nem találták meg. Hozzá köthető tárgyak töredékei azonban már 1909-ben előkerültek ugyanezen a területen.

A Vaziri vezette régészek 250-300 köbméter földet távolítottak a sír felfedezéséhez. A térségben már számos felfedezést tettek a 19. század óta, a régészeti tanács vezetője szerint azonban a lelőhely “nagyon ígéretes”, arra számítanak, hogy további leleteket találnak.

Amit a föld felett látunk Egyiptomban, az nem több mint 40 százaléka annak, ami a föld alatt van – mondta Vaziri.

(MTI/EPA/Haled el-Fiki)

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
annamanna
2018. február 05. 12:42
"van egy másik sírja is a papnőnek, és felkutatása céljából folytatják az ásatásokat. Hetpet már ismert történelmi figura, bár múmiáját még nem találták meg." Ha a múmiáját most sem találták meg, mert van egy "másik" sírja is, akkor az a sírja, ez meg nem az. Egyszerre nem lehet valakinek két sírja. "Itt a piros, hol a piros"-t játszottak, vagy mi? De ki elől bujkált volna a múmia, csak nem a túlvilági istenek elől, akik rossz sírban keresik? A sírrablóknak nem kellettek a múmiák; még ha az értékeket el is lopták, a testeket nem vitték magukkal, őmiattuk nem volt szükség álsírok létrehozására. Ennyi ráérő idejük és anyagi erőforrásuk volt? Ez nehezen hihető; az utódoknak is kell valami örökség, nem lehet minden vagyont anyuci sírjainak létrehozásába feccölni. Szóval minek kellett volna egy nőnek több sír? Ez teljesen értelmetlen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!