Tessék mondani, ez már a világháború?
Joggal teszi fel a címbeli kérdést egyre több újságolvasó.
Az amerikai fegyverszállítás tovább fűtheti azokat a nacionalistákat, akik vérontást akarnak a Donyec-medencében – fogalmazta meg a Kreml álláspontját Dmitrij Peszkov.
Az élet kioltására alkalmas amerikai fegyverek Ukrajnába szállítása tovább fűtheti a nacionalistákat, akik vérontást akarnak a Donyec-medencében – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő csütörtökön Moszkvában. „Ez (a fegyverszállítás) ismét felhevítheti azoknak a nacionalistáknak az amúgy is forró fejét, aki csak arra törekednek, hogy újból a rendezés erőszakos, abszolút zsákutcába vezető rendezését alkalmazzák a Donyec-medencében és újraindítsák a vérontást” – mondta.
A Kreml szóvivője szerint Moszkva álláspontja változatlan a lehetséges amerikai fegyverszállítással kapcsolatban. Felhívta a figyelmet arra, hogy Washingtonban egyelőre hivatalosan cáfolták azokat a sajtóértesüléseket, amelyek szerint kormányzati részről ilyen szállítások előkészítése folyik. „Egyelőre erre vonatkozó döntés nem született (az Egyesült Államokban)” – hangoztatta.
Korábban a The Washington Post című amerikai napilap arról számolt be, hogy az amerikai külügyminisztérium „átlépte a Rubicont” és a jóváhagyta a Barrett M107A1 típusú, nagy kaliberű mesterlövész-puskák ukrajnai szállítását. Heather Nauert amerikai külügyi szóvivő szerdán megerősítette, hogy a washingtoni diplomáciai tárca exportengedélyt hagyott jóvá bizonyos, Kijev által korábban is vásárolt könnyű- és kézifegyverek Ukrajnának történő eladására. Elmondta: nem arról van szó, hogy az amerikai kormány közvetlenül adna el fegyvereket a kijevi kormánynak, hanem csak lehetővé teszik Ukrajnának, hogy amerikai gyártóktól vásároljon, amiben semmi újdonság nincs. Az amerikai tárca a TASZSZ orosz hírügynökséget csütörtökön arról tájékoztatta, hogy Washington sohasem korlátozta az ilyen jellegű kereskedelmi eladásokat.
Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője Moszkva „mély csalódottságának” adott hangot a mesterlövész-puskákra kiadott amerikai kereskedelmi engedély miatt. „A kijevi hatóságok felfegyverzésével az Egyesült Államok gyakorlatilag ösztönzi a nagyszabású vérontás kiújulását a Donyec-medencében, ahol a helyzet amúgy is kiélezett, éppen a Kijev által ellenőrzött oldalról érkező folyamatos tűz miatt” – fogalmazott a szóvivő. „Washington olyan emberek megölésében válik tettestárssá, akik felkeltek a nacionalisták által végrehajtott ukrajnai államcsíny ellen és akik az anyanyelvükön való beszédhez való jogukat és a saját értékeiket védelmezik” – tette hozzá.
Peszkov arra figyelmeztetett, hogy Oroszország nagy valószínűséggel a kölcsönösség elvét alkalmazza majd az amerikai pénzügyminisztériumnak azzal a döntésével kapcsolatban, amely Magnyitszkij-törvény alapján ötödmagával Csecsenföld vezetőjére, Ramzan Kadirovra is kiterjesztette szerdán a szankciókat. Hangsúlyozta, hogy Moszkva ezeket a büntetőintézkedéseket törvénytelennek és barátságtalan lépésnek tartja és nem ért velük egyet. Az amerikai Magnyitszkij-lista jelenleg 49 orosz állampolgár nevét tartalmazza. Az Egyesült Államok büntetőintézkedései Zaharova szerint 402 orosz jogi és csaknem 200 magánszemélyt érintenek.
(MTI)