EU-csúcs: Nem kell teljes egyetértés a döntéshozáshoz Tajani szerint

2017. december 14. 18:48

A jog lehetővé teszi a minősített többségi döntéshozatalt is, így nem kell mindenáron ragaszkodni az egyhangúsághoz – állította Antonio Tajani az uniós vezetők csütörtöki brüsszeli csúcstalálkozóján.

2017. december 14. 18:48

Noha üdvözlendő, hogy az uniós tagállami kormányokat tömörítő tanács konszenzusra törekszik a dublini szabályozás reformtervezete ügyében, de nem helyes mindenáron ragaszkodni az egyhangúsághoz, amikor a jog lehetővé teszi a minősített többségi döntéshozatalt is – jelentette ki az Európai Parlament (EP) elnöke az uniós vezetők csütörtöki brüsszeli csúcstalálkozóján.

Antonio Tajani az ülés megnyitását követő felszólalásában hangsúlyozta: a dublini menekültügyi rendszer reformjáról az EP már elfogadta az álláspontját, amelynek alapján készen áll megkezdeni a tárgyalásokat a tanáccsal, amint a tagállamoknak sikerül egymás között megállapodásra jutniuk. Márpedig – mint mondta – erre mihamarabb szükség lenne. Nem helyes mindenáron ragaszkodni az egyhangúsághoz, az uniós alapszerződés ugyanis minősített többségi döntéshozatalra is lehetőséget nyújt a tanácsban – emelte ki Tajani, hozzáfűzve, egy ilyen érzékeny, kulcsfontosságú kérdésben egyébként üdvözlendő lenne a széleskörű konszenzus, azonban további késlekedést okozhatna, amit el kell kerülni.

„Az uniós polgárok elfogadhatatlannak tartják az ellenőrizetlen migránsáradatokat, a menekültek országról országra történő zarándoklását, a tömeges halálozásokat a tengeren, valamint a piacokat, ahol embereket adnak el rabszolgának” – fogalmazott az EP elnöke, rámutatva, hogy a migrációs válságot a gyökerénél kell kezelni.

(MTI)

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gonterl
2017. december 16. 21:08
A demokratikus közös irányítás lehet konszenzuson (egyetértésen) , vagy a többség képviseletén alapuló. A választás nyilvánvalóan függ a döntéshozók létszámától. Nagy létszámú döntéshozó egyetértése a döntés meghozatalát késlelteti, az ilyen szervezet létét fenyegeti. A túl kevés döntéshozóval a döntések megalapozottsága válhat megkérdőjelezhetővé. A kétsebességes Európa ötlete, szerintem a kétféle döntéshozatal egyesítése kapcsán merülhetett fel, amivel én egyetértek.
Becskereki22
2017. december 15. 15:05
Andrej Babis cseh miniszterelnök elutasította csütörtökön, hogy Prága a "szlovák utat" kövesse, és néhány menekült befogadásával rábírja az Európai Bizottságot a Csehország ellen indított kvótaper visszavonására - jelentette a prágai közszolgálati hírtelevízió (CT24). "Elvi megoldást akarok" - mondta az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozója alkalmával cseh újságíróknak Andrej Babis. "Az egyes (uniós) tagállamokat senki se kényszerítheti arra, hogy ne maguk döntsék el, ki éljen vagy dolgozzon náluk" - idézte a miniszterelnök szavait a cseh köztelevízió. Az Európai Bizottság néhány napja bírósági szakaszba léptette a kvótaügyben Csehországgal, Lengyelországgal és Magyarországgal szemben korábban elindított kötelezettségszegési eljárást. A menekültkvótákat szintén elutasító Szlovákia ellen a prágai sajtó szerint azért nem indult eljárás, mert Pozsony jelezte: befogadott 16 menekültet és még befogad néhányat. Andrej Babis a helyzetet paradoxnak minősítette. "Emlékezzenek, hogy Szlovákia volt az első, amely tiltakozott a kvóták ellen" - jegyezte meg az új cseh kormányfő, aki most első ízben vesz részt az uniós csúcstalálkozón. Hozzátette: még az se biztos, hogy ezek a migránsok valóban megérkeztek Szlovákiába. A politikus hangsúlyozta: a kvótarendszer nem működik, és Prága nem kompromisszumos, hanem elvi megoldást akar. "A minket fenyegető büntetést nem azzal akarjuk elkerülni, hogy befogadunk 20 menekültet. Elfogadhatatlan, hogy valaki meghatározza, ki élhet és dolgozhat nálunk. Szóval ezt mi akarjuk eldönteni. A kvóták a kezdetektől fogva rosszak, de a bizottság ezt nem hajlandó elismerni" - mutatott rá a cseh miniszterelnök. "Amennyiben újra az a helyzet állna elő, hogy leszavaznak minket, akkor az az egész projektet veszélybe sodorná" - szögezte le Babis. A kormányfő újságírók kérdésére sem volt hajlandó részletesebben kifejteni, hogy mire gondol, és arra hivatkozott, hogy a helyzet még nem olyan súlyos, és erre valószínűleg nem is kerül sor.
pitypang1125
2017. december 15. 10:59
Ez nem csak az unio széteséséhez, de igen kónnyen európai háborúkhoz, forradalmakhoz vezetne, mert a tagállamok teljes szuverenítását megkérdőjelezné.
pitypang1125
2017. december 15. 10:55
Anyátok picsáját. És ha ez így van onnantól a szegényebb kisseb tagállamoknak reszeltek, mert a nagyobbak simán megszavazhatják a hetes cikkely alkalmazását is!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!