Drámai a helyzet Németországban: így reagált Scholz a szerdai terrortámadásra
Az események sokkolták a németeket.
Decemberre várható a döntés a CSU pártelnöki és a bajor tartományi miniszterelnöki tisztségéről – mondta Thomas Kreuzer, a párt helyi parlamenti frakciójának vezetője csütörtökön Münchenben.
Decemberben döntenek a bajor Keresztényszociális Unióban (CSU) a pártelnöki és a bajor tartományi miniszterelnöki tisztségről – mondta a párt helyi parlamenti (Landtag-) frakciójának vezetője csütörtökön Münchenben a képviselőcsoport tanácskozása után. Thomas Kreuzer a Bayerischer Rundfunk (BR) tartományi közszolgálati médiatársaság jelentése szerint elmondta, hogy a pártelnöki és a kormányfői tisztséget 2008 óta betöltő Horst Seehofer a következő napokban valamennyi érdekelttel egyeztet, majd javaslatot tesz.
Hozzátette, hogy a frakció „nagyon üdvözölte” a pártelnök-miniszterelnök kezdeményezését, bírálatot nem fogalmaztak meg, és konkrét nevekről nem esett szó. A BR korábban azt jelentette, hogy Horst Seehofer átadja a miniszterelnöki tisztséget fő vetélytársának, Markus Söder tartományi pénzügyminiszternek, a pártelnöki pozíciót pedig megtartja. Ezt mindkét fél cáfolta. A BR újabb értesülései szerint azonban továbbra is az a megoldás van napirenden, hogy a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választáson elért gyenge eredmény miatt nyomás alá került pártelnök-miniszterelnök megválik az egyik tisztségétől. A végső döntést a párt elnökségének december 4-i ülésén hozzák meg.
A BR szerint a frakció rendkívüli ülésén az egymással régóta kevéssé szívélyes viszonyban lévő Horst Seehofer és Markus Söder jelezték, hogy készen állnak az együttműködésre, és ezt a 101 tagú képviselőcsoport hosszú tapssal jutalmazta. A Münchner Merkur című lap szerint Horst Seehofer már csütörtök este, a frakcióülést követő elnökségi ülésen bejelenti, hogy melyik tisztségéről mond majd le.
Az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) csak Bajorországban induló testvárpártja a szeptemberi Bundestag-választáson a tartományban leadott szavazatok 38,8 százalékát gyűjtötte össze, ami 13,3 százalékos visszaesés a 2013-ban tartott Bundestag-választáson szerzett 49,3 százalékhoz képest. A CSU 1949 óta először végzett 40 százalék alatti eredménnyel Bundestag-választáson. Gyengülése a pártban elterjedt értelmezés szerint azt jelenti, hogy a 2018-as Landtag-választáson veszélybe kerülhet az abszolút többség a müncheni tartományi parlamentben. Ez azért fontos, mert a CSU-nál szinte a párt létének értelmeként tartják számon azt, hogy egyedül, koalíciós partner nélkül kormányozza Bajorországot.
Horst Seehofer az után került a pártelnöki és a miniszterelnöki tisztségbe, hogy a CSU a 2008-as Landtag-választáson több mint 40 év után nem szerzett abszolút többséget, és a kudarc miatt támadt forrongás elsöpörte a párt akkori vezetését. A szeptemberi Bundestag-választáson mutatott gyenge teljesítmény miatt ismét tapasztalható forrongás a pártban. Ifjúsági szervezete nyíltan távozásra szólította fel Horst Seehofert, és Markus Södert javasolta utódjának. A pártelnök-miniszterelnök a szövetségi kormány megalakításáról Berlinben folytatott – és időközben kudarcba fulladt – tárgyalások során rendre hangsúlyozta, hogy személyi kérdéseket majd csak a koalíciós egyeztetések után kell napirendre venni. Elmondta, hogy a berlini egyeztetések után bejelenti majd, hogy milyen tervei vannak politikai jövőjéről. Ez a bejelentés várható csütörtök estére.
(MTI)