Putyin nem tett üres ígéreteket: Washington lépésén múlik a világ sorsa
Az orosz elnöki sajtótitkár szerint Moszkva „világosan bemutatta” egy lehetséges válaszlépés körvonalait.
Klaus Iohannis román elnök szerint Petro Porosenko ukrán elnök megígérte, hogy Ukrajna teljes körűen be fogja tartani a Velencei Bizottság ajánlásait az új oktatási törvényre vonatkozóan.
Petro Porosenko ukrán elnök ígéretet tett arra, hogy Kijev teljes körűen be fogja tartani a Velencei Bizottság ajánlásait az új ukrán oktatási törvényre vonatkozóan – közölte Klaus Iohannis román elnök Brüsszelben, az EU-tagországok és keleti partnerországaik állam- és kormányfői találkozójának szünetében pénteken. Iohannis újságíróknak nyilatkozva aggodalmát fejezte ki a törvénnyel kapcsolatban, amely véleménye szerint nagyban befolyásolja az Ukrajnában élő román kisebbség jövőjét.
Elmondta, a keleti partnerségi csúcstalálkozót megelőzően kétoldalú megbeszélést folytatott Petro Porosenko ukrán elnökkel, amelynek középpontjában az Ukrajnában élő kisebbségek helyezte állt, különös tekintettel az új oktatási törtvényre. Porosenko hajlandóságot mutatott arra, hogy együttműködjön Romániával egy mindkét fél számára elfogadható megoldás megtalálása érdekében. Az ukrán elnök biztosította arról is, hogy a szóban forgó törvény bármilyen esetleges változtatását a román kisebbség érdekeinek figyelembevétele mellett, az ukrajnai románság képviselőivel folytatott és román-ukrán kétoldalú konzultációt követően fogják véghezvinni. Iohannis végezetül reményét fejezte ki, hogy mindkét fél számára elfogadható megoldás születik az ukrán kisebbségi oktatást érintő aggodalmat keltő szabályozással kapcsolatban.
Az ukrán Legfelsőbb Tanács szeptember elején szavazta meg az új oktatási törvényt, mely az óvodai és az általános iskolák szintjére korlátozza a nemzeti kisebbségek anyanyelvén történő oktatást, a középiskolai és felsőoktatás nyelvévé viszont kizárólag az ukránt teszi. Ukrajna Azerbajdzsánnal, Fehéroroszországgal, Georgiával, Moldovával és Örményországgal együtt alkotja az EU-val úgynevezett keleti partnerségi viszonyban lévő országok csoportját.
(MTI)