Kompromisszumot várnak a CSU-tól a németek menekültügyben

2017. október 04. 21:10

Kompromisszumot vár el a CSU-tól a menekültbefogadás felső határának ügyében a németek többsége – mutatta ki egy szerdán ismertetett közvélemény-kutatás. A felmérés szerint a németek 57 százaléka támogatja, hogy a CSU/CDU-ból, a liberálisokból és a Zöldekből álló Jamaica-koalíció vezesse az országot a következő négy évben.

2017. október 04. 21:10

A kölcsönös engedményeken alapuló megegyezés iránti készséget vár a németek többsége a kormányalakítási tárgyalásokon a bajor jobbközép CSU-tól a párt legfontosabb követelése, a menekültbefogadás felső határának ügyében – mutatta ki egy szerdán ismertetett felmérés. A Stern című hírmagazin megbízásából készített közvélemény-kutatás szerint a németek 72 százaléka elvárja a CSU-tól, hogy az úgynevezett Jamaica-koalíció megalakítása érdekében legyen nyitott a kompromisszumra. Csupán 19 százalék gondolja, hogy a CSU-nak meg kell akadályoznia a koalíciókötést, ha nem sikerül bevezetni az évi 200 ezer főben rögzített menekültbefogadási felső határt.

A Forsa közvélemény-kutató társaság adatai szerint a CSU bázisa is kompromisszumkészséget vár el a Horst Seehofer bajor miniszterelnök vezette párttól. A szavazótábor 76 százaléka helytelenítené, ha a felső határ ügye miatt nem lehetne megalakítani a CSU és a CDU – az Angela Merkel vezette testvérpárt –, a liberális FDP és a Zöldek közös kormányát. Más kutatások mellett a Forsa adataiból is kitűnik, hogy a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás óta megváltozott az uralkodó véleményáramlat a következő kormány lehetséges összetételével kapcsolatban. Most a németek 57 százaléka azt tartaná jónak, ha a pártok színei alapján (CDU/CSU: fekete, FDP: sárga, Zöldek: zöld) elnevezett Jamaica-koalíció vezetné az országot a következő négy évben, és csak 26 százalék szeretné, ha folytatódna a nagykoalíció, a CDU/CSU és a szociáldemokraták (SPD) közös kormányzása. Augusztusban még 54 százalék a nagykoalíció folytatása mellett foglalt állást.

A Jamaica-koalíciót a legnagyobb – 84 százalékos – arányban a Zöldek szavazói támogatják. A liberális szavazótáborban 81 százalékos ennek a koalíciós összetételnek a támogatottsága, és a CDU/CSU támogatóinak is a többsége, 58 százaléka támogatná, ha megalakulna Németország első Jamaica-koalíciós szövetségi kormánya. Az első egyeztetések várhatóan az október 15-i alsó-szászországi tartományi választás után kezdődnek. A legnagyobb viták a menekültbefogadási felső határ körül lehetnek. A felső határ bevezetését a CDU, az FDP és a Zöldek is elutasítják.

A CDU és a CSU vezetői  október 8-án próbálják majd rendezni belső vitáikat, és kidolgozni egy közös irányvonalat a koalíciós egyeztetésekre. A Süddeutsche Zeitung című müncheni lap értesülése szerint Horst Seehofer úgy látja, a vasárnapi tárgyalás lesz a legnehezebb a testvérpártok történetében 1976 óta, amikor az elveszített Bundestag-választás utáni konfliktus miatt a CSU felmondta a frakciószövetséget, majd néhány hét után visszavonta a döntést. A Süddeutsche Zeitung szerint Seehofer teljes erővel készül a tárgyalásra, minden nyilvános programját is lemondta, hogy a berlini találkozóra összpontosíthasson.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
áfonya
2017. október 05. 09:13
Kérdezem én, hogy azok a vezetők, akik ilyen veszélyes lényeket telepítenek, vagy engednek telepíteni az országukba, azok nem háborús bűnösök? http://hungaryexpres.com/az-utcan-rugta-fejbe-a-9-eves-nemet-kislanyt-a-bevandorlo-elkepeszto-hogy-mivel-magyarazta-tettet/
pppp
2017. október 05. 08:44
németország egy diktatúra, és angelika a diktátor. hozzáképest erdogan egy matyóhimzés. erdogan csak 80 mill. törököt b@sztat, angelika meg 800 milliót és az nem mind német
pot_ember
2017. október 05. 08:21
Ez tipikus példája annak, mikor egy közvéleménykutató cégnek álcázott szervezet a közvélemény befolyásolásásval próbál nyomást gyakorolni a pártokra. Ilyen próbálkozásokat mostanában nálunk is fel lehet ismerni.
Dénia
2017. október 05. 08:18
De az a kompromisszum, hogy nincs felső határ, és kész? Ezt nem a németek várják el a CSU-tól, hanem Angela Merkel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!