Nem is titkolják az amerikaiak: Trump számára Orbán fontosabb politikus, mint Putyin
A Forbes egyszerű példával illusztrálta a helyzetet.
A Trump-kormányzat csakis amerikai állampolgárok szabadon bocsátásáról hajlandó tárgyalni Észak-Koreával – nyilatkozta hétfőn a Fehér Ház szóvivője. Elemzők úgy vélik, Donald Trump szerint csak a meghátrálás vagy a katonai beavatkozás lehetséges az észak-koreai ügyben, a The Wall Street Journal szerint ugyanakkor az „elrettentés és fékentartás” is opció.
A Trump-kormányzat csakis amerikai állampolgárok szabadon bocsátásáról hajlandó tárgyalni Phenjannal – közölte hétfőn a Fehér Ház szóvivője. Sarah Huckabee Sanders szokásos napi sajtótájékoztatóján fejtette ki a Trump-kormány álláspontját.
Leszögezte: az Egyesült Államok jelenleg semmiféle tárgyalást nem folytat Észak-Koreával. „Világosan elmondtuk, hogy most nincs itt a tárgyalások ideje, az egyetlen téma, amelyről szó volt vagy szó lehetett, hogy miként hozzuk haza az Észak-Koreában fogva tartott amerikai állampolgárokat” – fogalmazott Sarah Huckabee Sanders.
Az egyik újságíró felvetette: vajon Rex Tillerson külügyminiszter élvezi-e még Donald Trump elnök bizalmát, tekintettel arra, hogy az elnök egy vasárnapi Twitter-bejegyzésben miniszterével ellentétes álláspontot képviselt és azt írta, hogy a tárgyalás Észak-Koreával nem több, mint időpazarlás. „Takarékoskodj az energiáddal, Rex!” – intette Trump Tillersont, aki Pekingben azt mondta, hogy Washingtonnak vannak közvetlen kommunikációs csatornái Phenjannal. Az újságíró felvetésére a szóvivőnő csak annyit mondott: az elnök és a Kínában tárgyaló külügyminiszter az elmúlt 24 órában telefonon beszélt egymással.
Elemzők felhívják a figyelmet, hogy Donald Trump szerint csak két megoldás lehetséges: meghátrálás Észak-Korea előtt vagy katonai beavatkozás, azaz a helyzet elfogadása vagy háború. A The Wall Street Journal hétfői elemzésében ugyanakkor rámutatott, hogy van egy harmadik megoldás is: az elrettentés és a fékentartás. Ez a politika egyébként nem új, George Kennan amerikai diplomata hirdette meg a hidegháború idején – éppen 70 évvel ezelőtt a Foreign Affairs külpolitikai folyóiratba írt cikkében – az akkori Szovjetunió ellen.
(MTI)