Kedden Donald Trump beszél majd az ENSZ-közgyűlés általános vitájában. „Több mint 190 ország vezetője lesz jelen, de az ülésszak egyetlen emberről szól majd: az amerikai elnökről” – fogalmazott az amerikai közszolgálati rádióban Richard Gowan, a New York Egyetem ENSZ-szakértője. Óriási várakozás előzi meg Donald Trump beszédét, és általában a tárgyalásait is a világszervezet New York-i üvegpalotájában. Annál is inkább, mert Trump részben az „Amerika az első” jelszavának és politikájának köszönhetően nyerte meg tavaly novemberben az elnökválasztást, és világszerte sokan attól tartanak, hogy ez azt jelenti: Washington „hátrább lép”, visszavonul, vagyis korlátozottabb szerepet vállal a világpolitika alakításában, így az ENSZ-ben is.
Elemzők szerint az aggodalom nem alaptalan. Donald Trump már a tavalyi elnökválasztási kampány idején bírálta az ENSZ tevékenységét, s nem csupán működésének hiányosságait, hanem költségeit is. Tavaly áprilisban, a választási kampányban például azt hangsúlyozta: az Egyesült Államok csak egyike az ENSZ 193 tagországának, de a költségvetés 22 százalékát és az ENSZ békefenntartó erői költségeinek legalább a 30 százalékát fizeti, ami szerinte méltánytalan. Egy másik alkalommal pedig úgy fogalmazott, hogy az ENSZ-nek nagy lehetőségei vannak, de jelenleg csak egy klub, ahol az emberek összejönnek, elbeszélgetnek és jól érzik magukat.
Az amerikai elnök ugyan kedden mondja el beszédét a közgyűlés általános vitájában, de hétfőn – szintén az ENSZ székházában – tanácskozáson látja vendégül a világ vezető politikusait, hogy felvázolja a világszervezet reformjára vonatkozó amerikai terveket. Ezt az amerikai kormányzat 10 pontos politikai nyilatkozatban rögzítette. António Guterres, a világszervezet főtitkára pénteken a brit Reuters hírügynökségnek azt mondta: támogatja az elképzeléseket, mert „hatékony, érdemi reformok elkezdését” teszi lehetővé. Guterres január eleji hivatalba lépése óta folyamatosan hangsúlyozza az ENSZ átfogó reformjának elkerülhetetlenségét.