Financial Times: Putyin rövidesen beváltja az ígéretét, már a hétvégén Oresnyik rakéták zúdulhatnak Ukrajnára
Hamarosan nehéz helyzetbe kerülhet Ukrajna a brit lapnak nyilatkozó tisztviselők szerint.
Észak-Koreával kapcsolatban az amerikai vezetésben a józan ész kerekedik felül – mondta Vlagyimir Putyin csütörtökön Vlagyivosztokban. Az orosz államfő Abe Sindzó japán miniszterelnök, Mun Dzse In dél-koreai és Kaltma Battulga mongol elnök jelenlétében beszélgetett az észak-koreai helyzetről.
Oroszország látja Donald Trump kormányzatának azt a szándékát, hogy csökkentse az Észak-Korea körül kialakult feszültséget – jelentette ki Vlagyimir Putyin csütörtökön Vlagyivosztokban. Az orosz államfő a 3. Keleti Gazdasági Fórumon megtartott pódiumbeszélgetésen moderátori kérdésekre válaszolva fejtette ki a véleményét. A beszélgetésen jelen volt Abe Sindzó japán miniszterelnök, valamint Mun Dzse In dél-koreai és Kaltma Battulga mongol elnök is.
Oroszország: Észak-Koreát gazdasági projektekbe kell bevonni
Az orosz vezető kifejtette azon véleményét, hogy Észak-Koreával kapcsolatban az amerikai vezetésben a józan ész kerekedik felül. Mint mondta, Washingtonban a külügyminisztériumban, a védelmi minisztériumban és a CIA-nál „sok egészséges (gondolkodású) ember van, aki érti, hogy óvatosan kell cselekedni”. Megismételte, hogy a kialakult válságot kizárólag diplomáciai eszközökkel és nemzetközi együttműködéssel lehet megoldani.
Az államfő megítélése szerint a válság nem mérgesedik el a tömegpusztító fegyverek bevetéséig és egy nagyléptékű konfliktusig. Putyin szorgalmazta, hogy Észak-Koreát vonják be regionális gazdasági projektekbe, ekképp csökkentve a feszültséget a félszigeten. Megemlítette a transzszibériai vasút és az orosz csővezetékek Észak-Koreán át Dél-Koreába való meghosszabbításának, valamint a kommunista ország kikötőhasználatának lehetőségét.
Putyin egyúttal emlékeztetett arra, hogy 2005-ben „már gyakorlatilag mindenben sikerült megállapodni” a rendezés ügyében, Phenjan kötelezettségeket vállalt nukleáris és rakétaprogramjának leállításával kapcsolatban, és napirendre került az Észak és Dél közötti kapcsolatok normalizálása is. „Aztán, sajnos, valaki olyasmit követelt Észak-Koreától, amit megítélésem szerint az nem ígért meg, és a helyzet fokozatosan a mostani szintig romlott le” – mondta.
Japán: Észak-Koreára „a lehető legerősebb nyomást” kell gyakorolni
Abe miniszterelnök úgy vélekedett, hogy az Észak-Korea körül kialakult helyzet gyors fellépést követel és arra szólította fel a nemzetközi közösséget, hogy gyakorolja „a lehető legerősebb nyomást” Phenjanra az ENSZ-ben vállalt kötelezettségeinek teljesítése végett. „Észak-Koreának végre kell hajtania az ENSZ határozatait, és be kell szüntetnie nukleáris, illetve rakétaprogramját” – hangsúlyozta. A japán kormányfő szerint Phenjan nyilvánvaló kihívást intézett a régió és az egész világ békéje, jóléte és jogrendje ellen. Mun Dzse In szerint eljött az ideje, hogy Észak-Korea ellen a korábbinál szigorúbb szankciókat vezessenek be, és kifejezte reményét, mi szerint ezt Oroszország is támogatni fogja.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán elmondta, hogy Putyin a dél-koreai elnökkel Vlagyivosztokban folytatott tárgyaláson – amellett, hogy határozottan elítélte a kommunista rezsim „provokációit” – „értelmetlennek” nevezte a Phenjan elleni büntetőintézkedések bevezetését. Peszkov szerint az Észak-Koreába irányuló kőolaj- és kőolajtermék-szállítások „jelentéktelenek”, ezért Moszkva úgy ítéli meg, hogy nem célszerű betiltani azokat.
(MTI)