Titkos információkat árulhatott el Trump az oroszoknak

2017. május 16. 08:37

Harmadik féltől származó hírszerzői adatokat árulhatott el Donald Trump az orosz külügyminiszternek a múlt heti találkozójuk során – írja a The Washington Post. A kormány oldaláról ugyanakkor tagadják a lap állításait.

2017. május 16. 08:37

A The Washington Post című napilap hétfői cikke szerint Donald Trump amerikai elnök titkos információkat osztott meg Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel múlt heti tárgyalásaikon. A lap meg nem nevezett jelenlegi és volt kormányzati tisztségviselőkre hivatkozva közölte az állítólagos értesüléseket. Ezek szerint az amerikai elnök arról beszélt az orosz külügyminiszternek és a kíséretében lévő Szergej Kiszljak washingtoni orosz nagykövetnek, hogy az Iszlám Állam nevű terrorszervezet laptopokba beépített robbanószerkezetekkel tervez merényleteket végrehajtani, s ennek fejleményeiről ő naponta kap hírszerzési jelentéseket. Közlésével – állítja a The Washington Post (WP) – Trump elnök veszélybe sodorhatta az amerikai hírszerzés forrásait is, ráadásul a hírszerzési adatok egy harmadik féltől származtak, amely nem adott engedélyt a kiszivárogtatásukra. 

A lap értesüléseit a Fehér Ház nem kommentálta, ám Rex Tillerson külügyminiszter közleményben reagált. „A találkozón Trump elnök Lavrov külügyminiszterrel a témák széles körét vitatta meg, köztük a terrorelhárításra vonatkozó közös erőfeszítéseket és fenyegetéseket is. (...) ám a forrásokat, a módszereket vagy a katonai hadműveleteket nem vitatták meg” – olvasható a közleményben. Az amerikai diplomácia irányítója jelen volt a Trump-Lavrov találkozón.

Dina Powell, a Fehér Ház helyettes nemzetbiztonsági főtanácsadója közleményében hamisnak minősítette ezt a történetet. Herbert McMaster nemzetbiztonsági főtanácsadó, aki ugyancsak jelen volt a Fehér Ház Ovális Irodájában lezajlott az amerikai-orosz tárgyalásokon, a WP-nak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy az elnök és a külügyminiszter „egyetlen pillanatig sem fedtek fel olyan hírszerzési forrásokat vagy módszereket, amelyek már ne lettek volna nyilvánosan is ismertek”.

A kongresszusi politikusok meglepetéssel reagáltak a napilap információira. „Zavarba ejtő, ha egyáltalán igaz” – fogalmazott Lindsey Graham dél-karolinai republikánus szenátor. Bob Corker, a szenátus külügyi bizottságának elnöke „problematikusnak” nevezte az ügyet, de ő is fenntartásait hangoztatta az információk valóságtartalmát illetően. „Zavarónak mondanám, de mielőtt kommentálnánk, először derítsük ki, hogy mi történt” – nyilatkozott John McCain republikánus politikus, a szenátus katonai ügyekkel foglalkozó bizottságának vezetője. Mark Warner, a szenátus hírszerzési bizottságának vezető demokrata párti politikusa Twitter-bejegyzésben reagált. „Ha ez igaz, akkor ez óriási pofon a hírszerző közösségnek” – írta a virginiai politikus.

(MTI / The Washington Post)

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
illesl
2017. május 17. 23:51
Én csak azon csodálkozom, hogy az átadott titkok orosz kézre adásában nem játszott kulcsszerepet Orbán Viktor és a Fidesz. Mint Putyin pincsikutyái, biztos nem szivárogtattak ki adatokat az újság íróknak szemben a locsi-fecsi Trump-pal és Lavrovval. Kezdem azt hinni, hogy az egész világ meghibbankt, az élén Junkerral, Sorossal, az amerikai senatus és kongressszus képviselőivel.... Mekkora pofon Amerikának Putyin felajánlott segítsége...
Válasz erre
0
0
Öreg
2017. május 16. 13:25
Trump kérjen tanácsot Orbán Viktortól, hogyan kell reagálni a hazugságokra!
Válasz erre
2
1
balbako_
2017. május 16. 13:01
Nyilván pofátlan hazugság.
Válasz erre
10
1
pepo
2017. május 16. 11:40
The Washington Post= 444, index, stb.
Válasz erre
8
2
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!