Gyorsan kiderült: Trump tud engedni, ha kell, és mindig van B-terve
Bár a mainstream sajtó holmi diktátorként mutatja be a megválasztott elnököt, a Gaetz-ügy megmutatta, gyorsan képes korrigálni.
Tíz elektor az amerikai hírszerzés vezetőjétől kér tájékoztatást, mielőtt szavazna Donald Trump elnökségéről. Közben a Fehér Ház is az esetleges orosz beavatkozás vizsgálata mellett tette le a voksát. Mitch McConnell, a szenátus republikánus frakciójának vezetője is támogatja az átfogó vizsgálatot.
A tíz elektor James Clappernek, az amerikai hírszerzés csúcsvezetőjének írt nyílt levélben kért részletes tájékoztatást arról, hogy milyen információk és bizonyítékok állnak rendelkezésre az oroszoknak a választási folyamatba történt beavatkozásáról. Az elektorok azzal érveltek, hogy a kért információk hiányában a maguk részéről nem tudják megszavazni elnöknek Donald Trumpot, mert úgy gondolják, hogy nem szavazhatnak olyan emberre, aki szerintük nem biztos, hogy az amerikai érdekeket szolgálja.
A nyílt levél azonban alig egy órával közzététele után elérhetetlenné vált.
A Fehér Ház is támogatja az ötletet
A Fehér Ház közben támogatásáról biztosította azt a parlamenti vizsgálatot, amelyet több kongresszusi politikus sürgetett annak érdekében, hogy kiderítsék: Oroszország befolyásolta-e az amerikai választási folyamatot számítógépes rendszerek elleni támadásaival. A Fehér Ház támogatását Obama elnök szóvivője, Josh Earnest erősítette meg szokásos napi sajtótájékoztatóján. Mi régóta támogatjuk e kérdés kongresszus általi vizsgálatát, mondta Earnest, aki hangsúlyozta: egy ilyen vizsgálat, amely eldönti, hogy Oroszország Trump érdekében beavatkozott-e a választásba, határozottan jogos.
Earnest megfogalmazásában nem kell védelmi szakembernek lenni ahhoz, hogy érthető legyen, kinek használt Oroszország kíberaktivitása. Hétfőn Mitch McConnell, a szenátus többségben lévő republikánus frakciójának vezetője is kiállt a vizsgálat szükségessége mellett. Az oroszok nem a barátaink, szögezte le hétfő sajtótájékoztatóján McConnell.
Oroszország Putyin alatt agresszor volt
Egyúttal hangsúlyozta azt is, hogy maximálisan megbízik az amerikai hírszerző szervezetek, kivált a CIA munkájában. McConnell véleményéhez csatlakozott Paul Ryan, a képviselőház szintén republikánus elnöke, aki elfogadhatatlannak nevezett bármilyen külföldi beavatkozást az amerikai választásokba. Különösen problematikus Oroszország beavatkozása, hiszen Putyin elnöksége idején Oroszország agresszor volt, s folyamatosan fellép az amerikai érdekek ellen is, szögezte le Ryan. Mind McConnell, mind Ryan azonban elutasította egy különleges vizsgálóbizottság felállítását, mint amilyent a szeptember 11-i terrormerényletek vagy a Watergate-ügy kapcsán hoztak létre.
Az elnökválasztás óta eltelt hetekben állandó téma az amerikai politikai-, és közéletben, hogy vajon Oroszország befolyásolta-e az elnökválasztás eredményeit.
Állítólag vannak bizonyítékok is
Többségükben demokrata párti politikusok feszegették ezt, de a hét végén két republikánus szenátor, John McCain arizonai és Lindsey Graham dél-karolinai politikus, szintén kongresszusi vizsgálatot sürgetett az ügyben, azt követően, hogy a The Washington Post című napilap meg nem nevezett hírszerzési forrásokra hivatkozva azt közölte: az amerikai hírszerzésnek állítólag bizonyítékai vannak arra, hogy oroszok követtek el támadásokat amerikai számítógépes rendszerek ellen. Az amerikai hírszerző szervezetek egyike sem tett azonban ezt az állítást megerősítő vagy cáfoló nyilatkozatot. (MTI)