Folytatódik a tisztogatás Törökországban

2016. november 22. 09:22

Nincs vége a tisztogatásoknak Törökországban: most 15726 állami alkalmazottat bocsátottak el. Az érintettek a gyanú szerint kapcsolatban állnak az Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen muzulmán hitszónok nemzetközi hálózatával. A keddi rendelet értelmében bezártak még 550 egyesületet, 19 magánkézben levő egészségügyi intézményt, valamint 9 sajtóorgánumot is.

2016. november 22. 09:22

Elbocsátottak 15726 állami alkalmazottat kedden Törökországban a július 15-i puccskísérletet követő tisztogatások keretében – jelentette az Anadolu török állami hírügynökség. Az intézkedés alapján a haderőtől 1988, a csendőrségtől 403, a rendőrségtől pedig 7586 embert menesztettek. Törökországban azonban még mindig legalább 350 ezer katona és 205 ezer rendőr teljesít szolgálatot. Elbocsátottak további 5749 köztisztviselőt, a legtöbbet, 2696 embert a belügyminisztériumtól és tagszervezeteitől.

Az érintettek a gyanú szerint kapcsolatban állnak az Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen muzulmán hitszónok nemzetközi hálózatával. Ankara a terrorszervezetnek nyilvánított gülenista mozgalmat teszi felelőssé az államcsínykísérletért. Ugyanakkor kedden visszavettek munkakörébe 157 korábban elbocsátott közalkalmazottat.

A keddi rendelet értelmében bezártak még 550 egyesületet, 19 magánkézben levő egészségügyi intézményt, valamint 9 sajtóorgánumot arra hivatkozva, hogy azok a nemzetbiztonságot veszélyeztető tevékenységet folytatnak. A hatalomátvételi incidens után Törökországban rendkívüli állapotot vezettek be, amelynek értelmében a kormány törvényerejű rendeletekkel irányít. Recep Tayyip Erdogan török elnök korábban azt mondta: a rendkívüli állapot fenntartása Törökország hasznára válik, mert időre van szükség a terrorista csoportok fenyegetésének megszüntetéséhez.

A feltételezett összeesküvők és támogatóik ellen indított átfogó vizsgálatok a haderő mellett – ahol a tábornoki kar mintegy 40 százalékát menesztették – főként a rendőrséget, a csendőrséget, a parti őrséget, az igazságügyet, az oktatást, az egészségügyet és a médiát érintik. Ellenzéki pártok és jogvédő szervezetek szerint a hatalom arra használja fel a helyzetet, hogy ne csak az összeesküvőkkel és támogatóikkal számoljon le, hanem mindenkivel – köztük ellenzéki újságírókkal és kurd politikusokkal –, aki az övétől eltérő véleményt hangoztat.

(MTI)

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
3M..
2016. november 22. 09:57
Egy, az alkotmányos rend megdöntésére irányuló, a demokratikus szabályokat semmibevevő katonai puccs után ez teljesen természetes. Erdogannak fönn kell tartania a Törökországban kialakult államrendet, amit a puccsisták diktatórikus eszközökkel kívántak fölforgatni. Szebb Jövőt!
Nuttika
2016. november 22. 09:43
Igazi demokrácia... és ezt akarták a németek az EU-ba.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!