Már Ázsiából is fenyegetőznek: csúnya pofonba szaladhat bele az EU
Katar nem blöfföl, ha az LNG-ről van szó.
Nagy-Britannia európai uniós tagságának megőrzését támogatta eredetileg Boris Johnson, derül ki egy friss könyvből. Johnsont Lynton Crosby, a Konzervatív Párt első számú kampánystratégája győzte meg arról, hogy a brexit-tábort támogassa.
Mindez a The Sunday Times című konzervatív vasárnapi lap politikai főszerkesztője, Tim Shipman új könyvéből derül ki. A könyv szerint Johnson februárban a The Sunday Times fő riválisa, a The Sunday Telegraph számára írt egy végül meg nem jelentetett cikket, amelyben főleg gazdasági érvekkel áll ki a brit EU-tagság mellett. A The Sunday Times által most lehozott cikkben Johnson, aki Theresa May miniszterelnök konzervatív párti kormányában jelenleg a külügyminiszteri tisztséget tölti be, egyebek mellett arra hívja fel a figyelmet, hogy ha a referendumon a többség a kilépésre voksol, az gazdasági sokkot okozhatna Nagy-Britanniában, és felerősítené Skócia függetlenségi törekvéseit.
Johnson e jóslatai igaznak bizonyultak: a népszavazás óta a font mélységi rekordokra gyengült a fő kereskedelmi partnerek devizáihoz képest, és Nicola Sturgeon skót miniszterelnök bejelentette, hogy napirendre került a skóciai függetlenségről szóló újabb népszavazás kiírása. A brit EU-tagságról június 23-án rendezett referendumon országos átlagban szűk többséggel, 51,9 százalékkal a kilépést pártolók győztek, ám Skóciában a választók 62 százaléka a bennmaradásra szavazott.
A The Sunday Times politikai főszerkesztőjének könyve szerint Johnson az EU-párti cikket február 19-én írta, alig két nappal annak bejelentése előtt, hogy az EU-tagságról kiírt népszavazáson Nagy-Britannia kilépését pártolja. Johnson február 21-én, a háza előtt tartott rögtönzött sajtóértekezletén közölte: nagyon nagy szívfájdalommal, de úgy döntött, hogy a brit EU-tagság feladása mellett fog érvelni a referendum kampányában. Johnson ezt akkor azzal a véleményével indokolta, hogy az Európai Unió a brit szuverenitás erózióját okozza, és valós az a veszély, hogy az EU kicsúszik a demokratikus ellenőrzés alól. E döntésével Johnson szembement David Cameron akkori miniszterelnök álláspontjával. Cameron ugyanis - aki a népszavazás után lemondott - éppen egy nappal korábban közölte: kormánya a referendum kampányában azt a hivatalos álláspontot képviseli, hogy Nagy-Britannia maradjon a megreformált Európai Unió tagja.
Tim Shipman könyve szerint Johnsont Lynton Crosby, a Konzervatív Párt első számú kampánystratégája győzte meg arról, hogy a Brexit-tábort támogassa. Cameron előzőleg elvetette Crosby azon tanácsát, hogy a népszavazást el kellene halasztani. (MTI)