Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
Bár az EU-ból való kiválás „nem lesz zökkenőmentes”, Nagy-Britannia „sikert kovácsol” a Brexitből – jelentette ki Theresa May a BBC-nek adott interjújában. A brit miniszterelnök megismételte, hogy a kilépési tárgyalások 2017 előtt nem kezdődnek el, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem kívánja a végtelenségig elodázni a kilépési folyamat elindítását.
Theresa May brit miniszterelnök szerint „lesznek nehéz időszakok” abban a folyamatban, amely elvezet majd Nagy-Britannia kiválásához az Európai Unióból, de ő derűlátóan ítéli meg a hosszabb távú kilátásokat.
May a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorának nyilatkozott. Az interjúban a brit kormányfő úgy fogalmazott, hogy „nem lesz zökkenőmentes” a Brexit, vagyis a brit távozás az EU-ból, és az országnak fel kell készülnie „nehéz időszakokra” is. Ugyanakkor megerősítette azt a többször hangoztatott nézetét, hogy Nagy-Britannia „sikert kovácsol” a Brexit folyamatából.
Nem halogatják a végtelenségig az 50. cikkely aktiválását
Megismételte azt is, hogy a hivatalos kilépési tárgyalások 2017 előtt nem kezdődnek el. Ám hangsúlyozta, hogy a brit kormány nem kívánja a végtelenségig elodázni a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválását. Ez a cikkely szabályozza az EU-tagság megszűnésének mechanizmusát, és aktiválásának bejelentésével kezdődik a hivatalos kilépési folyamat.
Theresa May már több korábbi nyilatkozatában is egyértelművé tette, hogy London az idén nem aktiválja az 50. cikkelyt, mivel időre van szüksége tárgyalási stratégiájának összeállításához.
Az EU-n belüli migráció nem lehet olyan, mint régen
A vasárnapi interjúban a brit miniszterelnök kijelentette: a brit EU-tagságról tartott júniusi népszavazás megmutatta, hogy a brit választók nem akarják az EU-n belüli szabad mozgás elvének érvényesítését úgy, ahogy az eddig történt. Hozzátette: a brit kormány illetékes miniszterei már tanulmányozzák az EU-n belüli migráció szabályozásának új lehetőségeit.
Theresa May fontosnak nevezte ugyanakkor azt is, hogy Nagy-Britannia jó megállapodásra jusson az EU-val az áruk és szolgáltatások kereskedelméről. Az Európai Bizottság jelenlegi álláspontja mindazonáltal az, hogy ha Nagy-Britannia továbbra is hozzá akar férni az EU egységes belső piacához, akkor tartania kell magát az unión belüli mozgásszabadság alapelvéhez.
A brit kormányfő kijelentette: „nagyon egyértelműen” arra törekszik, hogy az EU-társállamokban élő brit állampolgárok jelenlegi státusát a továbbiakban is garantálni lehessen, és ebben az esetben a brit kormány ugyanígy garantálná a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok státusát.
(MTI)