Osztrák államfő: Nem vonható kétségbe az osztrák demokrácia működése

2016. július 03. 13:58

Nem lehet kétségbe vonni az osztrák demokrácia működését az osztrák elnökválasztás második fordulójának megismétléséről szóló döntés miatt, véli Heinz Fischer. Az osztrák államfő nem tart attól, hogy távozásával szükségállapot alakulna ki.

2016. július 03. 13:58

Az államfőválasztás megismétléséről szóló alkotmánybírósági döntés nem ad okot arra, hogy kétségbe lehessen vonni az osztrák demokrácia működését, mondta Heinz Fischer osztrák államfő a Die Presse című osztrák konzervatív lapnak adott vasárnapi interjújában. Az osztrák alkotmánybíróság pénteken ismertette döntését, miszerint meg kell ismételni az elnökválasztás második fordulóját. A jelenlegi államfő, a szociáldemokrata Heinz Fischer hivatali ideje egy hét múlva lejár. Mivel az új államfőt ekkor még nem tudják beiktatni hivatalába, Doris Bures parlamenti elnök és két helyettese, Karlheinz Kopf és Norbert Hofer veszik át az elnöki teendők intézését.

Nem alakul ki szükségállapot

Fischer az interjúban kifejtette: nem tart attól, hogy a pár hónap alatt, amíg átmenetileg töltik be a pozíciót, szükségállapot alakulna ki. Példaként a korábbi éveket említette, amikor az államfők halála miatt előfordult hasonló űr.

Az államfőválasztás során megállapított szabálytalanságokat nem az osztrák demokrácia hiányaként értékelte, hanem az előírások pontos és ésszerű betartásának elmulasztásaként. Rámutatott, hogy amennyiben szükséges, a választási megfigyelést és a szavazatszámlálást tökéletesíteni kell, és nem lehet eltekinteni a folyamat ellenőrzésétől sem. Fischer arról is beszélt, hogy a szavazatok hibás összeszámlálása ugyan bizalomvesztést okozhatott a lakosságban, azonban mindezt teljesen kiegyenlítette az alkotmánybíróság, amely a helyzetet kezelte és orvosolta.

Választási megfigyelőket is hívnának

Wolfgang Sobotka osztrák belügyminiszter pénteken azt közölte, hogy az osztrák külügyminiszterrel egyetértésben meghívná az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet választási megfigyelőit azon körzetekbe, ahol szabálytalanságot észleltek. Szakértők aggályosnak tartják a javaslatot. A Kronen Zeitung című osztrák lap által megkeresett Peter Jankowitsch volt osztrák külügyminiszter hibás döntésnek tartaná, ha Ausztriába választási megfigyelők érkeznének. E missziónak a kelet-európai fiatal demokráciák, az instabil latin-amerikai és afrikai országok számára van értelme, mondta az egykori tárcavezető, aki egyúttal aggodalmát fejezte ki Ausztria nemzetközi megítélésével kapcsolatban is. Az újság vasárnapi számában Christian Kern osztrák kancellárt is idézte, aki szintén nem támogatja a belügyminiszter javaslatát.

Indoklása szerint aggodalomra adhat okot, ha külföldön hamis kép alakul ki Ausztriáról. Kern a lapnak úgy fogalmazott: most Ausztria nemzetközi hírnevéről van szó.

A megismételt választás időpontjáról várhatóan a keddi kormányülésen születik javaslat, és erről a parlament dönt. Az osztrák közszolgálati média beszámolója szerint a belügyminisztérium 11 hét alatt tudja előkészíteni a választást, ezért legkorábban szeptember végén, október elején tarthatják majd a szavazást.

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
illesl
2016. július 03. 20:56
EZ HÜLYE. HA MŰKÖDIK, MINEK MEGISMÉTELNI AZT, AMIT ELCSALTAK? A CSALÁS AZ MŰKÖDÉS? MOST MAJD NEM CSALNAK?
Dénia
2016. július 03. 19:35
Hát így, hogy kiderült a manipuláció, és megismétlitek a választást, így még van esély helyrehozni a demokráciába vetett hitet. Mert amúgy elég ciki ez a történet a levélszavazatos balhékkal együtt.
röviden
2016. július 03. 16:58
Azt senki se vonta kétségbe, hogy működik, legfeljebb azon gondolkodott el, hogy hogyan.
Akitlosz
2016. július 03. 16:55
Ahol a szavazók csak azt dönthetik el, hogy kik döntsenek helyettük, róluk az nem demokrácia.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!