Külgazdasági biztos: Magyarország érdeke az orosz embargó enyhítése

2016. április 20. 13:39

Magyarország érdeke, hogy enyhüljön az orosz embargó, mivel a magyar vállalatoknak csaknem négy és fél milliárd dollár értékű exportkiesést okozott 2014 augusztusa óta – fejtette ki Budai Gyula, az Oroszország által elrendelt embargóból fakadó külgazdasági intézkedésekért felelős miniszteri biztos a szentesi, Hungerit Zrt.-nél tartott sajtótájékoztatóján szerdán.

2016. április 20. 13:39

Magyarország az orosz embargó enyhítésében, az agrártermékeket érintő részleges feloldásában érdekelt – jelentette ki Budai Gyula szerdán Szentesen. Az Oroszország által elrendelt embargóból fakadó külgazdasági intézkedésekért felelős miniszteri biztos a Hungerit Zrt.-nél tartott sajtótájékoztatón elmondta, Magyarország szeretné elérni, hogy július végén az uniós országok ne automatikus döntést hozzanak a kérdésben, hanem legyen vita arról, mennyire érték el hatásukat a bevezetett szankciók.

A 2014 augusztusában bevezetett korlátozások majdnem 4,5 milliárd dollár exportkiesést okoztak a magyar gazdaságnak, a legnagyobb vesztes az agrárium és az élelmiszer-feldolgozás – közölte a politikus. Hozzátette: a magyar álláspont, hogy nem szankciókon keresztül lehet egy krízist rendezni. A miniszteri biztos kifejtette, az embargó hatásait enyhítő kormányzati intézkedések – a belső piacok megszilárdítása, új alternatív piacok építése – sikeresek voltak. Jelentősen növekedett a magyar élelmiszeripar jelenléte Dél–, és Dél-Kelet-Ázsiában, főként Japánban, Tajvanon, Szingapúrban, és dolgoznak a thaiföldi piacra való bejutáson is.

Budai Gyula hangsúlyozta, Magyarországnak továbbra is nagyon fontos az orosz piac, a hazai cégek részt vesznek az oroszországi élelmiszeripari vásárokon, számos vállalkozás megfelelt az élelmiszer-biztonsági hatósági auditokon, így az embargó megszűnését követően azonnal el tudnak kezdeni szállítani. A magyarországi élelmiszer-feldolgozó cégek közül a Hungerit Zrt-t érintette a legnagyobb mértékben az orosz embargó. 2013-ban a vállalkozás 1,3 milliárd forint értekben, 2137 tonna kacsát, libát exportált Oroszországba.

Hosszú folyamat lesz visszatérni az orosz piacra

Magyar József, a Hungerit Zrt. igazgatóságának elnöke elmondta, a szankciók bevezetését követően a belföldi piacon, illetve a környező országokban részben el tudták adni termékeiket. Az elmúlt években jelentősen növekedett az exportjuk Hongkongba, Japánba, és megindultak a szállítások Tajvanra is. A Hungerit Zrt. 36 országba exportál, a kiszállított 30 ezer tonna áru értéke 20 milliárd forintot tesz ki a közel 50 milliárd forintos éves árbevételből. Az orosz export a cég forgalmának 4 százalékát jelentette – tudatta a szakember.

Magyar József szerint az orosz piacra való visszatérés hosszú folyamat lesz, az elmúlt időszakban sok új vágóhíd és baromfitartó telep épült Oroszországban, emellett gondot okoz a rubel leértékelődése is. A Hungerit azonban olyan minőséget és márkanevet képvisel, hogy ott van a helye az orosz piacon is – jelentette ki az elnök. A szakember közölte, a vállalkozásnak meg van a piaca és beszállítói partnerköre a fejlődéséhez, így a tervek szerint az év végére a jelenlegi ezerkétszázról 1600-1650-re növekszik a foglalkoztatotti létszám.

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2016. április 21. 06:04
Vagy az EU fizesse ki a kárunkat! Ez is megoldás.
ciprióta
2016. április 20. 16:17
a magyar baromfiipar nem a mostani embargo idején bukott ki az orosz-szovjet piacról, hanem már a kilencvenes évek legelején,amikor a brazilok elöntötték a világot baromfival.Igy vesztettük el a közel-keleti piacot is baromfi vonatkozásában már a nyolcvanas években. Az embargo pedig nem fog megszünni az agrártermékekre két okból, egy...az orosz agrárgazdaság kinnal és keservel de megtermeli majd az egyre romló belföldi szükséglet kielégitéséhez a hazai árualapot. Nincs és nem is lesz vagy tiz évig valutájuk arra,hogy feldolgozott termékeket vegyenek Európából. Még arra sincs ma pénzük,hogy a hazai állattartás javitásához, fenntartásához szükséges nyugati importalapot beszerezzék..startertápok, premixek,vakcinák,stb..stb...
Csigorin
2016. április 20. 15:04
Nem kell szankciokkal basztatni oket, akkor nem lesz embargo, ennyi a keplet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!