Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
A német ellenzéki pártok szemrehányást tettek Angela Merkel kormányának, hogy míg tavaly beengedte a Magyarországról érkező menekülteket, a Görögországból érkezőket nem akarja fogadni. A kormány azzal védekezett, hogy Görögországban van hová menniük a menekülteknek, míg Magyarországon nem volt.
Angela Merkel kancellár szerdán ismertette a csütörtöki EU-Törökország csúcson képviselendő német álláspontot.
A kancellár beszéde után vitában az ellenzéki pártok – a Baloldal és Zöldek – vezérszónokai úgy vélekedtek, hogy a kormány fordulatot hajtott végre, míg tavaly szeptemberben beengedte a Magyarországon rekedt menekülteket, most elzárkózik a Görögországban rekedt menekültek átvételétől. Volker Kauder, az Angela Merkel vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) közös frakciójának vezetője a bírálatokra válaszolva hangsúlyozta: „nem fair” az ellenzék részéről a magyarországi és a görögországi helyzet összevetése.
A Magyarországon a menedékkérőknek nem volt lehetőségük arra, hogy igénybe vegyék „megfelelő intézmények” ellátását, mert „a magyarok az utcára küldték a menekülteket, hogy menjenek máshová” – fogalmazott a CDU/CSU frakcióvezetője.Ezzel szemben Görögországban „vannak helyek, ahova a menekültek elmehetnek, ez a különbség” – tette hozzá. A frakció CSU-s képviselőinek vezetője, Gerda Hasselfeldt kiemelte: pártja számára elengedhetetlen, hogy a 160 ezer menekült elosztásáról hozott korábbi döntés megvalósítása, és az esetleges újabb menekültek elosztása ne egyoldalúan, Németország terhére történjék, hanem „igazságosan”.