Az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója szerint nemcsak az Európai Unió menekültügyi szabályait, hanem az egész menekültügyi mechanizmust felül kellene vizsgálni, a genfi egyezménnyel bezárólag.
Kovács István a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában kedden kifejtette: az eddigi eljárások arra lettek „kitalálva”, hogy ha kevés menedékkérő érkezik, akkor a hatóságok szakértők bevonásával megvizsgálják az egyes eseteket és döntenek a kérelemről. Ezek a szabályok régen megbuktak, mivel ilyen sok kérelmezőnél nem működnek az eljárások.
A szakértő az unió magatartását álságosnak nevezve kiemelte, hogy bár megkötöttek egy megállapodást Törökországgal, azt a szükséges jogszabály-változtatások nem követték. Kovács István szerint saját szabályai kötik gúzsba az Európai Uniót, továbbá a politikai és közjogi értelemben „felelőtlen” nemzetközi szervezetek. Az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója azt mondta: hiába próbál az EU legalább politikai szinten szembefordulni az „emberjogi dogmatizmussal”, a menekültügyi szervezetek állásfoglalásaikat megfellebbezhetetlennek vélik, miközben a tényekre fittyet hánynak.
Kovács István szerint az ENSZ menekültügyi főbiztossága és más menekültügyi szervezetek mostanra „önjáróvá váltak”, és nem hagyják Brüsszelt kitörni a semmittevés politikájából.