Kabaré: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
A német bevándorlási hivatal (BAMF) vezetője szerint három hónapig a kijelölt vidéki településeken kellene maradniuk a menedékkérőknek, különben nem kapnának ellátást sem. Frank-Jürgen Weise azt akarja így megelőzni, hogy a nagyvárosokban gettók alakuljanak ki. Közben a bajor CSU azt követeli, hogy naponta csak 300 menedékkérőt engedjenek be az országba.
Hónapokig vagy évekig is a falvakban kellene maradniuk a migránsoknak
Három hónapig kijelölt vidéki településekhez kötné a menedékkérőket Frank-Jürgen Weise, a német bevándorlási hivatal (BAMF) vezetője. Mivel mind a nagyvárosokba mennek, így attól tartanak, hogy gettósodás fog kialakulni. Weise tervei szerint három hónapig kellene a migránsoknak a kijelölt vidéki településeken maradniuk, amit ha elhagynak, akkor nem kapnának szociális ellátást. A kötöttség megszűnne, amikor a menekültek megszerzik a munkavállalási jogosultságot.
A CDU és az SPD ennél tovább is menne: a FAZ azt írja, hogy évekig tartó településhez kötöttséget is bevezetnének, már azután is, hogy valaki megkapta a menekültstátuszt. Így akarnák a nagyvárosokat tehermentesíteni. A cikk felhívja a figyelmet: ezek a tervek ellentétben lehetnek a szabad mozgáshoz való joggal, amit többek között a genfi menekültügyi egyezmény is biztosít.
A CDU-n belül azt is felvetették, hogy vegyék ki a menekülteket a minimálbér hatálya alól, hogy olcsóbban is lehessen foglalkoztatni őket. (A minimálbért a 2013-as választás után vezették be a koalíciós partner SPD nyomására.) Weise szerint ez azért nem jó ötlet, mert így konkurrenciát jelentenének a menekültek a régóta munkanélküli németeknek a munkaerőpiacon.
CSU: Naponta csak háromszázan jöjjenek!
Közben a bajor CSU azt követeli, hogy naponta csak 300 migránst engedjenek be az országba. A párt politikusai közvetve már arra is utalták, hogy esetleg nem támogatnák Merkel jelöltségét a 2017-es választáson, ha nem sikerül a menekültügyi vitákat rendezni. Horst Seehofer bajor miniszterelnök egy erre irányuló újságírói kérdésre korábban nem is volt hajlandó válaszolni.
A bajor belügyminiszter, Joachim Herrmann azt szeretné, ha osztrák mintára egy kontingenst határoznának meg, és azon felül nem engednének be senkit. Szerinte nincs mit kritizálni azon, hogy az osztrákok csak napi 80 menedékkérelmet fogadnak be újabban. Szerinte Németországnak egy kétszázezres éves kontingenst kellene meghatároznia.
Ez azt jelentené, hogy ebben az évben mostantól nagyjából napi háromszáz migránst kellene beengedni Németországba. A balkáni országok 580 főt engednek be naponta, ebből 80-nak van lehetősége Ausztriában menedékkérelmet benyújtani – foglalja össze a FAZ.
fotó: Dpa