Folytatódik az amerikai-EU-s szabadkereskedelmi egyezmény tárgyalása

2016. február 22. 15:17

Folyatódnak a tárgyalások az EU és USA közötti szabadkereskedelmi megállapodás (TTIP) megkötéséről. A péntekig tartó üléseken a főbb pillérek mellett egyes források szerint kiemelt hangsúlyt kap a befektetési bírósági rendszer megalkotása. A felek még Barack Obama elnöksége alatt szeretnének megállapodni.

2016. február 22. 15:17

Megkezdődött hétfőn Brüsszelben az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi megállapodás (TTIP) megkötésére irányuló tárgyalások újabb, immár tizenkettedik fordulója. A péntekig tartó tárgyalási fordulón az egyezmény mindhárom pillére terítéken lesz: a kölcsönös piaci hozzáférés, a szabályozási együttműködés és a kereskedelmi szabályozás.

Bennfentes források szerint a tárgyalásokon először foglalkoznak részletesen a befektetési bírósági rendszer (Investment Court System) felállítására vonatkozó európai bizottsági javaslattal, amely a szabadkereskedelmi egyezményekben a befektetők és az államok közötti jogviták rendezését szabályozná. A javasolt bírósági rendszerben nem döntőbírák, hanem magasan képzett és nagy tapasztalattal rendelkező, a szabadkereskedelmi partnerrel közösen kinevezett bírák ítélkeznének világos szabályok alapján, átlátható módon.

A megkötendő megállapodás, a Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Paktum (Transatlantic Trade and Investment Pact) nem csupán a már ma is viszonylag alacsony vámkorlátok lebontásáról szól a tervek szerint, hanem az áruk és szolgáltatások előállítására, illetve forgalmazására vonatkozó európai és amerikai szabályozás összehangolásáról is.

A 2013 júliusában megkezdett tárgyalások egyelőre nem hoztak áttörést, aminek fő oka az, hogy az európai politikai közvélemény egy része aggodalommal tekint a tervezett ügyletre, attól tart, hogy az megnyitja majd az utat a tőkeerős, globális szerepet játszó amerikai nagyvállalatok - környezet-, illetve fogyasztóvédelmi szempontokon átgázoló - érdekeinek európai érvényesítése előtt.

A felek szeretnének még idén, Barack Obama amerikai elnök mandátumának lejárta előtt megállapodásra jutni, szakértők szerint azonban erre kevés az esély.

 

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Andy Vajda
2016. február 23. 08:19
navracsicska "Az Európai Unió ugyanakkor leszögezte: meg kívánja védeni az európai modellt és az európai értékeket. " Szovjeteuropai Unió értékei Deviancia, buzerancia, koncsita wurst népszerűsítése, a gyerekek megrontása Multikultúrizmus címén barbár tenoristák millióinak betelepítése az Szovjeteuropai Unio vezetését most már nyíltan átvevő cionista stasi ügynök merkel vezetésével
Netuddgi
2016. február 23. 05:51
A targyalo felek (usa-eu vezetes) a javunkat akarja! De mi nem adjuk!
Andy Vajda
2016. február 22. 23:46
A jobbikos politikus továbbá arról tájékoztatott, hogy Schulz az eljárási szabályzat önkényes értelmezésével azt is megakadályozta, hogy a sokat támadott befektető–állam vitarendezési mechanizmust egyértelműen elutasító indítványokról szavazni lehessen. „Az EU és az Egyesült Államok között tárgyalás alatt álló szabadkereskedelmi egyezmény Európa számára hátrányos, mivel a partnerek gazdaságilag nincsenek egy súlycsoportban. Valójában a multinacionális vállalatok jogainak kiszélesítéséről van szó. Ezek a cégek elmaradt haszon címén országokat perelhetnének be külön erre a célra létrehozott bíróságon. A legnagyobb veszély a szigorú uniós élelmiszerbiztonsági előírások fellazítása, a génmódosított növényekből és hormonkezelt állatok húsából készült élelmiszerek európai forgalmazása. Félrevezető az állítás, mely szerint a TTIP legnagyobb nyertesei a kis- és közepes vállalkozások (kkv) lesznek. Az uniós kkv-k 87 százaléka belső piacra termel, nem ők jutnának ki az Egyesült Államok piacára, hanem a tőkeerős, agresszív marketinget folytató amerikai cégek vennék el az ő európai lehetőségeiket” - mutatott rá a TTIP veszélyeire és hátrányaira Balczó. http://alfahir.hu/a_fidesz_mszp_dk_koalicio_a_globalis_vallalatok_erdekei_mellett_szavazott
Andy Vajda
2016. február 22. 23:45
A demokratikus Szovjeteuropai Unio most már nyíltan kimutatja a foga fehérjét Magyar részről csak a Jobbik szólalt fel a TTIP ellen „A júniusról elhalasztott vita ezen az ülésen is korlátozott volt. Martin Schulz elnök nem tette lehetővé az érdemi vitát,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kérdések feltételét, így a TTIP támogatói zavartalanul terjeszthették a hamis illúziókat” !!!!!!!!!!!!!! - közölte az Alfahírrel Balczó Zoltán.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!