Szerdán döntenek az Iszlám Állam elleni bombázásról Londonban

2015. december 01. 07:17

Szerdán vitanapot tartanak a brit Royal Air Force gépeinek szíriai bevetéséről Londonban. Irakban eddig is bombázták a terrorszervezetet, a mostani helyzetben pedig Cameron szerint nincs értelme tiszteletben tartani az országhatárokat. A Munkáspárt megosztott a kérdésben, de hétfőn úgy döntöttek: az alsóházi frakció tagjai meggyőződésük szerint voksolhatnak a kérdésben.

2015. december 01. 07:17

A londoni alsóház szerdán vitanapot tart, majd szavaz is arról, hogy Nagy-Britannia bekapcsolódjon-e az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet szíriai állásai elleni hadműveletekbe - mondta hétfőn este a brit miniszterelnök. David Cameron kijelentette: véleménye szerint ennek egyre nagyobb a parlamenti támogatottsága. A brit királyi légierő (RAF) részt vesz az Iszlám Állam iraki állásai elleni támadásokban, ám a szíriai légi hadműveletekben nem, mivel ehhez a brit parlament eddig nem adta hozzájárulását.

A brit kormány 2013-ban már beterjesztett az alsóház elé egy olyan indítványt, amelyben kérte, hogy a légierő részt vehessen szíriai hadműveletekben. London akkor Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimje ellen akarta bevetni az RAF harci gépeit, miután olyan értesülésekhez jutott, hogy a szíriai kormányerők vegyi fegyvereket vetettek be a felkelők ellen. A kormány azonban annak idején váratlan és kínos vereséget szenvedett az RAF szíriai bevetéséről tartott parlamenti szavazáson, és a Downing Street hivatalos álláspontja azóta az, hogy csak akkor terjeszt ismét az alsóház elé ilyen indítványt, ha biztos az elérhető konszenzusban, tehát az ellenzék zöme is támogatja a jóváhagyását.

Megosztott a kérdésben a Munkáspárt

A brit politikai közéletben íratlan, de törvényerejű szokásjog, hogy a brit fegyveres erők külföldi bevetéséhez a mindenkori kormánypárt és legalább a mindenkori első számú ellenzéki erő konszenzusos többségi támogatását adja a parlamentben. Ez az 1956-os szuezi beavatkozás óta mindig így volt. Most azonban a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt soraiban komoly belső feszültség alakult ki, mivel Jeremy Corbyn, a párt vezetője ellenzi, ugyanakkor az alsóházi Labour-frakcióból, sőt az árnyékkormány tagjai közül is sokan támogatják a szíriai beavatkozást.

A Downing Street gyakorlatilag arra várt, hogy a Labour soraiban elrendeződjék a vita. A Munkáspárt hétfő esti frakcióülésén végül az az egyezség született, hogy a párt alsóházi képviselői meggyőződésük szerint voksolhatnak az RAF szíriai bevetéséről szóló kormányindítványról, vagyis Corbyn és a frakcióvezetés nem írja elő számukra az indítvány elvetését.

Cameron a Downing Streeten jelentette be a javaslat alsóházi beterjesztéséről született kormányzati döntést, miután este hazaérkezett a párizsi klímacsúcsról. A brit kormányfő közölte: az Iszlám Állam központja nem Irakban, hanem Szíriában van, így „nincs értelme”, hogy Nagy-Britannia figyelembe vegyen olyan országhatárokat, amelyeket az Iszlám Állam maga sem ismer el.

Cameron kijelentette, hogy az Irakban végrehajtott hadműveletek eredményeként az Iszlám Állam által ellenőrzött terület 30 százalékkal csökkent, és károkat szenvedett a dzsihadista terrorszervezet infrastruktúrája is, tehát helyénvaló az RAF hadműveleteinek a kiterjesztése Szíriára. A brit miniszterelnök hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a szíriai válságot nem lehet csak katonai erővel megoldani, a fegyveres beavatkozás csak az egyik eleme egy széleskörű politikai, diplomáciai és humanitárius stratégiának.

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Alarik
2015. december 01. 11:56
Majd valaki szóljon, ha bombázásokkal sikerült megsemmisíteni bármiféle terrorszervezetet...
amayyudan2
2015. december 01. 11:53
Hát ez bizony a Szíria nevű szuverén ország légterének szándékos megsértése, mivel a törvényes kormány beleegyezése nélkül akarják végrehajtani. Putyin bácsi értelmesen csinálta, ő előbb engedélyt kért Aszadtól, és úgy repülget ott. Még a metéltek is csak úgy mertek berepülni és a Hezbollah-nak érkező iráni cuccost szétbombázni Damaszkuszban, hogy előtte egyeztettek Putyinnal, sőt, nem győztek nyájaskodni és jófejkedni, mikor minap az általuk megszállt Golan-fennsík (ez természetesen még mindig Szíria) fölött röpcsizett Putyin: ebből látszik, hogy ők nem hülyék, csak gonoszok. Én az angolok helyében előbb megkérném az engedélyt Asszadtól és Putyintól is, nehogy az Sz-400-as rendszer tegyen gyors és hatékony pontot a bombázásaim végére...
káli
2015. december 01. 11:38
Vajon meddig lehet úgy csinálni mintha nem lennének súlyos bajok? Mit csinálnak ha leállnak az Eu-s pénzek ? Fogd rá a nyuszira? DDD
káli
2015. december 01. 11:19
Minden nap ránézek a mandinerre , de egyre szarabb semmitmondóbb! Az ország tele felháborítóbbnál felháborítóbb dolgokkal ,és ez független a pártállástól, ezzel nem foglalkoznak csak migránsok,meg isis! Tanárok, ápolók nem kapnak fizetést,késnek az ápolási díjjak,mészáros verseny nélkül nyeri a hatmilliárdos pályázatot,nem is tudja hogy meghívásos és csak az ő cége kapott meghívást de azt sem tudja miért lett másfél milliárdal több mint az előkalkuláció.A Puskás akadémia focicsapatot akar venni a horvátoknál,vajon miből van pénz? Gondolom ezek itt senkit nem érdeklenek!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!