A londoni alsóház szerdán vitanapot tart, majd szavaz is arról, hogy Nagy-Britannia bekapcsolódjon-e az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet szíriai állásai elleni hadműveletekbe - mondta hétfőn este a brit miniszterelnök. David Cameron kijelentette: véleménye szerint ennek egyre nagyobb a parlamenti támogatottsága. A brit királyi légierő (RAF) részt vesz az Iszlám Állam iraki állásai elleni támadásokban, ám a szíriai légi hadműveletekben nem, mivel ehhez a brit parlament eddig nem adta hozzájárulását.
A brit kormány 2013-ban már beterjesztett az alsóház elé egy olyan indítványt, amelyben kérte, hogy a légierő részt vehessen szíriai hadműveletekben. London akkor Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimje ellen akarta bevetni az RAF harci gépeit, miután olyan értesülésekhez jutott, hogy a szíriai kormányerők vegyi fegyvereket vetettek be a felkelők ellen. A kormány azonban annak idején váratlan és kínos vereséget szenvedett az RAF szíriai bevetéséről tartott parlamenti szavazáson, és a Downing Street hivatalos álláspontja azóta az, hogy csak akkor terjeszt ismét az alsóház elé ilyen indítványt, ha biztos az elérhető konszenzusban, tehát az ellenzék zöme is támogatja a jóváhagyását.
Megosztott a kérdésben a Munkáspárt
A brit politikai közéletben íratlan, de törvényerejű szokásjog, hogy a brit fegyveres erők külföldi bevetéséhez a mindenkori kormánypárt és legalább a mindenkori első számú ellenzéki erő konszenzusos többségi támogatását adja a parlamentben. Ez az 1956-os szuezi beavatkozás óta mindig így volt. Most azonban a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt soraiban komoly belső feszültség alakult ki, mivel Jeremy Corbyn, a párt vezetője ellenzi, ugyanakkor az alsóházi Labour-frakcióból, sőt az árnyékkormány tagjai közül is sokan támogatják a szíriai beavatkozást.
A Downing Street gyakorlatilag arra várt, hogy a Labour soraiban elrendeződjék a vita. A Munkáspárt hétfő esti frakcióülésén végül az az egyezség született, hogy a párt alsóházi képviselői meggyőződésük szerint voksolhatnak az RAF szíriai bevetéséről szóló kormányindítványról, vagyis Corbyn és a frakcióvezetés nem írja elő számukra az indítvány elvetését.