A magyar hatóságok jól gondoskodnak a schengeni határ védelméről – jelentette ki a bajor belügyminiszter egy vasárnapi német lapinterjúban. Joachim Herrmann a Welt am Sonntag című lapban megjelent interjúban kiemelte, hogy távoznia kellene a belső határőrizet nélküli schengeni övezetből minden országnak, amely nem tudja teljesíteni a külső határ biztosítására vonatkozó kötelezettségeit. Szerinte Görögország határőrizeti teljesítménye bohózatba illő.
Arra a felvetésre, hogy a görög-török tengeri határt nemigen lehetne lezárni, azt mondta, hogy a török biztonsági szervek meg tudják oldani a feladatot, ha utasítást kapnak rá. „Nekünk azonban még fontosabb a közeli schengeni határ Magyarországon és Szlovéniában” – mondta.
Kifejtette, hogy a „magyarok már gondoskodnak a rendes védelemről”, és most a szlovén határ biztosítására kell összpontosítani. A Horvátországból a schengeni övezetbe belépésre jelentkező valamennyi embert és járművet szigorúan ellenőrizni kell „végre”, és a „menekültek regisztrációja” mellett „lehetséges terroristák” után is kutatni kell.
„Nem engedhetjük meg, hogy beutazzanak emberek a személyazonosságuk pontos ellenőrzése nélkül” – emelte ki a bajor belügyminiszter, hozzátéve, hogy amennyiben a szlovén-horvát határ megfelelő ellenőrzése nem valósul meg „heteken belül”, akkor a „saját határunkon kell aktivizálódnunk”.
Németország „szegénységi bizonyítványa”, hogy nincs megbízható határellenőrzés
A schengeni övezetbe belépő emberek „száz százalékos ellenőrzését” kell megcélozni, mert a szervezett bűnözés és a nemzetközi terrorizmus jelentette biztonsági kockázat hatalmas. Az pedig „szegénységi bizonyítvány” Németországról, hogy a párizsi terrortámadások után öt héttel nincs „megbízható ellenőrzés” a határokon – fejtette ki a jobbközép CSU politikusa.
Elmondta, hogy a bajor-osztrák határon még mindig vannak átkelők, amelyeket nem ellenőriz a szövetségi rendőrség, mert nincs elég embere, a bajor hatóságok pedig szívesen segítenének, átvennének határőrizeti feladatokat a szövetségiektől, de a berlini vezetés ezt nem engedi. „Nem arról van szó, hogy a szövetségi rendőrségnek valami baja lenne a bajor rendőrséggel. Ez egy tisztán politikai döntés, amelyet Berlinben hoztak meg” – mondta Joachim Herrmann.