Forrnak az indulatok Szíriában: a lázadók felgyújtották a bukott elnök apjának sírját (VIDEÓ)
Háfez al-Aszad 1971-től 2000-ben bekövetkezett haláláig volt Szíria kegyetlen kormányzója.
Jelentős többséggel döntött a brit alsóház arról, hogy a királyi légierő csapásokat mérjen az Iszlám Állam szíriai állásaira. Alighogy megszületett a határozat, az brit gépek megkezdték az terrorszervezet bombázását. A célpont az Iszlám Állam egyik kelet-szíriai olajmezője volt.
Jelentős többséggel jóváhagyta a brit alsóház a királyi légierő bekapcsolódását az Iszlám Állam szír állásai elleni légitámadásokba – írja az MNO.
A döntés előtti tíz és fél órás vitanapon száznégy törvényhozó mondott beszédet. A parlament végül 397 igen és 223 nem szavazattal a beavatkozás mellett döntött. A David Cameron vezette konzervatív párt közel összes képviselője a beavatkozás mellett állt ki. Az ellenzék azonban már jóval megosztottabb volt. A munkáspárt vezetője Jeremy Corbyn ellenezte a javaslatot, Hilary Benn, Corbyn árnyékkormányának második embere ugyanakkor támogatta a szíriai légicsapások megindítását. Szerinte ugyanis az Iszlám Állam tagjai fasiszták. „A fasisztákról annyit mindenképpen tudunk, hogy le kell őket győzni” – fogalmazott. Kijelentését tapsviharral jutalmazta a parlament.
Nagy-Britanniát közvetlenül fenyegeti a terrorveszély
A vitanapot David Cameron kezdte a kormányzati javaslat előterjesztésével. A miniszterelnök kijelentette: Nagy-Britanniát közvetlenül fenyegeti a terrorveszély, ez indokolja a RAF bekapcsolódását az Iszlám Állam szíriai állásai elleni nemzetközi hadműveletekbe. A veszélyt jelzi, hogy tavaly november óta hét nagy-britanniai terrortámadást akadályoztak meg a titkosszolgálatok.
Cameron kizárta a szárazföldi egységek bevetését annak ellenére, hogy Philip Hammond külügyminiszter elismerte, az Iszlám Államot nem lehet pusztán légicsapásokkal felszámolni. Szerinte szükség lesz a szárazföldi alakulatok bevetésére is, de ez csak akkor valósítható meg, ha a szíriai polgárháború véget ér.
Már meg is kezdődtek a támadások
Alig több mint egy órával azután, hogy a parlament megszavazta a beavatkozást, a brit gépek megkezdték a terrorszervezet szíriai állásainak bombázását. A BBC tudósítója elmondta: Négy Tornado típusú harci gép szállt fel éjszaka a ciprusi támaszpontról egyenként három lézerirányítású bombával felszerelve. A célpont az Iszlám Állam egy kelet-szíriai olajmezője volt. A gépek közül az első kettő már három órával a felszáll után vissza is tért a bombák nélkül.
A jövőben várhatóan további brit gépek érkeznek a ciprusi támaszpontra, hogy csatlakoznak a koalíciós légierőhöz.