A délkelet-ázsiai térségben Magyarország fontos stratégiai partnere Vietnam, amely az utóbbi években dinamikus fejlődésen ment keresztül – hangsúlyozta a Hanoiban hivatalos látogatáson tartózkodó Kövér László az MTI-nek eljuttatott közleményben. Az Országgyűlés elnöke délkelet-ázsiai körútjának harmadik állomásán, a vietnami fővárosban Nguyen Sinh Hunggal, a vietnami nemzetgyűlés elnökével, Nguyen Tan Dung miniszterelnökkel és a legmagasabb közméltósági tisztséget betöltő Nguyen Phu Trong pártfőtitkárral folytatott megbeszélést. A vietnami házelnökkel tartott találkozón Kövér László kiemelte, hogy az elmúlt esztendőkben szoros kapcsolat jellemezte a két ország közötti parlamenti kapcsolatokat többek közt a 2008-ban elfogadott törvényhozási együttműködésről szóló dokumentum aláírásának és a 2010-ben meghirdetett „keleti nyitás” politikájának köszönhetően. Mint mondta, a kétoldalú kapcsolatok intenzitását tükrözi, hogy a magas szintű látogatások sora mellett az elmúlt másfél évben Magyarország és Vietnam között 6 kormányközi és több mint 20 tárcaközi és intézményközi megállapodás született. Hozzátette, hogy a parlamenti találkozók a nagy földrajzi távolság ellenére is rendszeresek: 2010 és 2014 között 13 vietnami parlamenti küldöttséget fogadott Magyarország.
Kövér László hangsúlyozta, hogy a magyar Országgyűlés továbbra is elkötelezett a találkozók sorának bővítése mellett, amelyet nagymértékben elősegíthet a 2014-ben Potápi Árpád képviselő, a mostani házelnöki delegáció tagjának vezetésével újjáalakult Magyar-Vietnami Baráti Csoport. Az Országgyűlés elnöke kitért arra, hogy bár két egymástól eltérő társadalmi berendezkedésű országról van szó, globalizálódó világunkban sokszor hasonló problémákkal kell megküzdeniük, éppen ezért Magyarország kész tapasztalatait átadni az alkotmányozás, az intézményi átalakítás és a gazdasági szerkezet megváltoztatása terén. Kövér László a tárgyalást követően a vietnami nemzetgyűlés elnökének jelenlétében átadta az Áder János köztársasági elnök által adományozott Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést Dang Vu Khieu professzornak, a Vietnami Társadalomtudományi Intézet volt elnökhelyettesének a magyar-vietnami kulturális és tudományos kapcsolatok fejlesztése és megőrzése, különösen a magyar irodalom vietnami megismertetése érdekében végzett tevékenysége elismeréseként. Az idén századik születésnapját ünneplő professzor volt az első vietnami, aki 1959-ben egy éves magyar állami ösztöndíjat kapott. Az Országgyűlés elnöke a vietnami miniszterelnökkel folytatott megbeszélésén hangsúlyozta, hogy Magyarország „a jövőben is mindent megtesz azért, hogy az Európai Unió és Vietnam gazdasági kapcsolatai erősödjenek”. Kövér László tájékoztatta tárgyalópartnerét arról, hogy a magyar kormány döntött a Can Tho városában felépítendő onkológiai központ beruházásának kötött segélyhitel program által történő finanszírozásáról. Hozzátette: Magyarország ugyancsak kiemelt jelentőséget tulajdonít az Áder János 2014-es vietnami látogatása során felajánlott, mintegy 300 millió dollár értékű Hanoi vízmű megépítésének. A létesítmény a Vörös folyó vizének megtisztítását és ezáltal Hanoi ivóvízhálózatának korszerűsítését hivatott megvalósítani.
Nguyen Tan Dung megköszönte Magyarország Vietnamnak nyújtott múltbeli és jelenkori támogatását, és azt, hogy a magyar kormány törődik a Magyarországon élő vietnami közösséggel. A vietnami miniszterelnök arra kérte tárgyalópartnerét, hogy Magyarország mielőbb ratifikálja a Vietnam és az EU által megkötött szabadkereskedelmi egyezményt. A kétoldalú gazdasági kapcsolatokról szólva a házelnök kijelentette, hogy Vietnam Magyarország hagyományos partnere a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) térségében. Mint mondta, pozitív fejlemény, hogy a két ország kereskedelmi forgalma az utóbbi években folyamatos növekedést mutatott, és a 2010-es szintről 2014-re csaknem duplájára, 135,5 millió dollárra nőtt. Kövér László szerint a kétoldalú oktatási kapcsolatok bővítése a legjobb befektetés a jövőbe, hiszen megteremti a két ország közötti kulturális és gazdasági együttműködés hosszú távú alapjait. A több ezer egykoron Magyarországon végzett vietnami hallgató – egyfajta híd szerepet betöltve – a két nép kölcsönös megértését és jobb megismerését segíti elő, így a magyar kormány a Stipendium Hungaricum állami ösztöndíjprogram vietnami kvótáját ettől a tanévtől kezdve megduplázta 100 főre.
Kövér Lászlót fogadta Nguyen Phu Trong pártfőtitkár is, akinek a házelnök elmondta: a kétoldalú kapcsolatok bővítésére irányuló magyar politikai szándékot jelzi, hogy 2016 elején a – 2006-ban takarékossági okokból bezárt – Ho Si Minh városi főkonzulátus hivatalos újranyitására kerülhet sor. Kövér László fontosnak tartotta megemlíteni a 2014 júniusa óta Hanoiban működő Magyar Nemzeti Kereskedőház szerepét a kétoldalú gazdasági kapcsolatok bővítésében. A vietnami pártfőtitkár megerősítette: hazája készen áll arra, hogy összekötő szerepet töltsön be Magyarország és az ASEAN-tagállamok között. Kövér László hanoi tartózkodása során találkozott az egykor Magyarországon tanuló vietnamiak baráti társaságának mintegy húsz fős vezetésével és megköszönte nekik, hogy mind a mai napig fontosnak tartják a kapcsolattartást Magyarországgal. Az utóbbi évtizedekben több mint ötezer vietnami diák tanult hazánkban magyar állami ösztöndíjjal, közülük sokan a vietnami gazdasági és politikai életben vezető tisztséget töltenek be.