Elemző: Világszinten is odafigyelnek Orbán Viktorra (VIDEÓ)
Fricz Tamás szerint „az amerikai befolyás az Unióra nézve egy régi dolog. Így Donald Trumpot figyelembe kell vennie a brüsszeli elit tagjainak.”
Bajorország kilátásba helyezte, hogy az Alkotmánybíróságon beperli a német szövetségi kormányt, mert nem állapította meg, mennyi menekültet fogad be maximum Németország, ezzel pedig veszélybe kerül a tartományok cselekvési szabadsága. A bajor miniszterelnök azt is követeli, hogy Németország a dublini eljárás keretében küldje vissza a migránsokat Görögországba vagy Olaszországba.
A bajor kabinet pénteki ülése után bejelentették, hogy a bajor kormány pert indítana a német szövetségi kormány ellen az Alkotmánybíróságon, amiért nem állapított meg szövetségi szinten egy maximumot arra, hogy mennyi menekültet fogadjanak be Németországba. Ha ezt továbbra is elmulasztja a szövetségi kormány, akkor azzal a bajor kormány szerint a tartományok önálló cselekvőképességét veszélyezteti: emiatt fordulna Bajorország az Alkotmánybírósághoz.
Horst Seehofer bajor miniszterelnök újságíróknak azt mondta: mindenképp határt kell szabni annak, hogy mennyi migránst engednek be az országba. Arra is felszólította a szövetségi kormányt, hogy szükséghelyzetben küldjék vissza a migránsokat a határra. Amennyiben a szövetségi kormány nem tesz semmit, úgy Bajorország saját intézkedéseket léptet életbe – foglalja össze Seehofer szavait a Süddeutsche Zeitung.
A bajor miniszterelnök szerint a német szövetségi kormánynak a dublini eljárás keretében vissza kellene küldenie a menedékkérőket abba az uniós országba, ahol először az EU területére léptek: többnyire ez Görögországot vagy Olaszországot jelenti.
Bajorország emellett új integrációs törvényt vezetne be és 489 millió eurós keretből indítana programot az érkezett új migránsok integrálására. A közigazgatást is bővítik és 1700 új tanárt is foglalkoztatnak majd. A cél, hogy 2019-ig hatvanezer migránst integráljanak a munkaerőpiacra.