Eldöntötte Trump, mi legyen az óraállítással
Azzal érvelt, hogy a mostani helyzet „kényelmetlen” és „nagyon költséges”.
Egymás után két bomba robbant tegnap Ankarában, a főpályaudvar közelében. 95 ember meghalt, a sérültek száma túllépte a kétszázat. A környéken sokáig pánik és félelem uralkodott, délutánra viszont a harag vette át a főszerepet - írja hírösszefoglalójában a Népszabadság.
Vasárnap reggelre 95-re emelkedett a halálos áldozatok száma Ankarában, 246 sebesültet még ápolnak, közülük 48-an súlyos sérültek a miniszterelnöki hivatal közlése szerint –írja a Népszabadság. A két egymást követő robbanás szombat délelőtt történt a török főváros főpályaudvara előtt, egy béketüntetés gyülekezőhelyén.
A Reuters tudósítója a helyszínen legalább 20, zászlókkal letakart holttestet látott és szanaszét heverő, leszakadt testrészeket. A hírügynökségi jelentésekből és beszámolókból egy darabig nem volt egyértelmű, hogy egy vagy két robbanás történt-e, de egyre több jel utalt arra, hogy összehangolt robbantássorozatról van szó. Délutánra már „ikerrobbantásokról” írt a világsajtó.
Szemtanúk szerint néhány másodperc különbséggel két detonáció következett be helyi idő szerint 12 órakor, amikor a vonulásos demonstráció kezdetét vette. A pánik óriási volt; 20 méteres körben mindenütt holttestek hevertek.
A demonstráció célja az volt, hogy a kormány vessen véget a kurd szeparatista csoporttal, a PKK-val folytatott erőszakos összecsapásoknak. A Reuters jelentése szerint a kurdbarát HDP (Peoples' Democratic Party – Demokratikus Néppárt) tagjai is áldozatául estek a merényletnek.
„Nagyon nagy mészárlással állunk szemben, egy ördögi, barbár támadással” – nyilatkozta Selahattin Demirtas, a HDP vezetője újságíróknak. Demirtas párhuzamot vont a mai támadás, illetve a legutóbbi választások előestéjén, júniusban, Diyarbakirban történt merénylet, és a szíriai határhoz közeli Surucban történt júliusi mészárlás között, amikor is egy öngyilkos merénylő az Iszlám Állam nevében felrobbantott magával együtt 33, többnyire fiatal kurdpárti aktivistát.
A HDP nem sokkal az események bekövetkezte után már közölte, hogy a kormányt tartják felelősnek a támadásért; a merénylet miatt az összes további választási gyűlésüket lemondták. Ezzel szemben kormányzati források ez első pillanattól kezdve terrorizmusról és öngyilkos merénylőről beszéltek, délután Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök már hivatalosan is terrorcselekménynek minősítette a robbantásokat.
Ahmet Davutoglu miniszterelnök a következő három napra lemondta az összes kampányszereplését, és rendkívüli ülésre hívta a rendőrség és a hírszerző ügynökség fejeit.
Törökországban a jövő hónapban, november 1-én tartanak megismételt választásokat. A BBC isztambuli tudósítója szerint megalapozottak azok a félelmek, hogy a hajrában még több erőszakos bűncselekményt hajtanak majd végre.
A parlamenti választásokra amúgy is meglehetősen feszült hangulatban készülnek Törökországban: a délkeleti villongások mellett a Szíriában és Irakban egyre nagyobb területeket elfoglaló Iszlám Állam terrorszervezet is folyamatos fenyegetést jelent. Emiatt Törökország – mint NATO-tag – július óta fokozott készültségben van.