Pressman már az amerikaiaknak is irtó ciki volt: a lehetséges utódja mindent helyreállítana
„Az amerikai nép nevében bocsánatot kérek ezért a viselkedésért” – mondta Bryan E. Leib.
Megegyeztek Atlantában a világgazdaság kétötödét összefogó Csendes-óceáni Partnerségről (TPP) az érintett tizenkét ország képviselői. A megállapodással többek között 18 ezer, eddig amerikai termékeket sújtó vám szűnik meg. Obama kijelentette: nem Kínának, hanem az USA-nak kell írnia a világkereskedelem szabályait. Az egyezményt ugyanakkor még az amerikai kongresszusnak is el kell fogadnia, ami a sajtó szerint nem lesz egyszerű menet.
Megállapodtak hétfőn a Csendes-óceáni Partnerség (TPP) részleteiről az érintett országok képviselői az amerikai Atlantában – írja a New York Times. Az USA-n kívül Ausztrália, Kanada, Japán, Malajzia, Mexikó, Peru, Vietnám, Brunei, Chile, Szingapúr és Új-Zéland része az egyezménynek.
A TPP elfogadása után több ezer, eddig amerikai termékeket sújtó vám és egyéb korlátozás szűnik meg és egységes szabályozással védik majd a szellemi tulajdont. Obama kijelentette: nem Kínának, hanem az USA-nak kell írnia a világkereskedelem szabályait; de eközben Kína csatlakozását is várják.
Nem csak kereskedelmi megállapodás
A Vox cikkben részletezte, hogy miről szól a megállapodás: a több mint két tucat fejezet lefedi a vámok és a nemzetközi befektetések körüli viták kezelésének kérdését. Így ha például egy ország nem teljesíti vállalását, bíróság elé viheti az ügyet, és egy sikeres kereset esetén büntetővámokkal sújthatja a kötelezettségszegőt.
Ez a keretrendszer nem csak kereskedelmi kérdéseket érinthet: a különböző érdekcsoportok különböző területeket is bele akartak foglalni a megállapodásba. Így például része lesz a szellemi tulajdont védő egységes szabályozás; illetve például a gyógyszercégek érdekeit védő szabályok. A magánbefektetők egyes országok kormányzati lépéseit is támadhatják majd bíróságon – de ebből a rendszerből például kimaradtak a dohánycégek, ők nem támadhatják majd az egyes országok dohányzás elleni törvényeit.
Kemény vita jöhet a megállapodásról Amerikában
„Amikor a lehetséges ügyfeleink kilencvenöt százaléka a határainkon kívül él, nem engedhetjük, hogy olyan országok írják a világkereskedelem szabályait, mint Kína. Nekünk kéne írnunk ezeket a szabályokat, új piacokat nyitva amerikai termékeknek, miközben megvédjük a munkásokat és a környezetet” – mondta Barack Obama amerikai elnök az egyezmény kapcsán.
Obamának szüksége van a jó érvekre, hiszen a következő hónapokban az amerikai Kongresszusnak is el kell fogadni a megállapodást. A republikánus oldalon a dohánytermő vidékek ellenezhetik a megállapodást, mivel a dohánycégek, mint írtuk, kimaradtak belőle. A gyógyszercégek sem teljesen elégedettek, eközben az egész megállapodást jobbról és balról is támadások érik.
A legnépszerűbb republikánus elnökjelölt-aspiráns, Donald Trump szerint ez egy „szörnyű megállapodás”, míg Bernie Sanders demokrata elnökjelölt-aspiráns mozgalmat indított a TPP ellen, mivel szerinte az csak a Wall Street és a nagy cégek érdekeit képviseli. A megállapodás ellen tiltakozott például a Ford gyár is.