Trump összetörte az ukrán NATO-álmokat – Mandiner Harctér
Donald Trump beiktatásához közeledve már Zelenszkij is tárgyalna a fegyverszünetről, de feltételekkel. Az ukrán elnök NATO-tagságot szeretne, de erről Trump hallani sem akar.
Egy nyilvánosságra hozott dokumentum szerint George Bush volt amerikai elnök és Tony Blair volt brit miniszterelnök már egy évvel az iraki háború előtt a fegyveres beavatkozást tervezték. A dokumentum feltárta: Blair egy évvel az iraki invázió előtt biztosította Bush-t, hogy az Egyesült Királyság részt fog venni a katonai beavatkozásban.
Egy amerikai bíróság nyilvánosságra hozott egy üzenetet Colin Powell amerikai államtitkártól, amelyet George Bushnak írt 2002. március 28-án, egy héttel a híres crawfordi Bush-Blair találkozó előtt. Ebben Powell felhívja az amerikai elnök figyelmét a tényre, hogy a brit miniszterelnök, Tony Blair „velünk lesz” az iraki katonai akció során. Powell továbbá biztosította az elnököt: „az Egyesült Királyság követi a példánkat”.
A Daily Mail brit hírportál szerint ebből a kiszivárogtatott dokumentumból világosan kitűnik, hogy Blair és Bush már egy évvel az iraki invázió előtt a katonai beavatkozást tervezgették. Ez szöges ellentétben áll a nyilvánosság felé közvetített álláspontjukkal, ugyanis Blair akkor azt mondta a választóknak: „mi nem támogatjuk a katonai akciót”. A kétezres évek elején a brit miniszterelnök azzal kampányolt, hogy diplomáciai megoldást keresnek az iraki válságra. Egy másik, egyazon forrásból a napokban nyilvánosságra került dokumentumból az is kiderült: Bush beépített embereket használt a brit Munkáspártban, hogy segítsék őt abbéli törekvéseiben, hogy a brit közvéleményt a háború pártjára állítsa.
A The Mail on Sunday brit bulvárlap által megszerzett dokumentumok titkos emailek voltak az amerikai demokrata elnökjelölt, Hillary Clinton fiókjában. Az üzenetek nyilvánosságra hozatalát az amerikai bíróság rendelte el. Egy konzervatív brit politikus, David Davis így reagált fejleményekre: „a dokumentumok bebizonyították, amit sokunk már régóta sejtett. Tony Blair gyakorlatilag aktív szerepet vállalt az amerikai külpolitikában a brit kabinet jóváhagyása nélkül”.