Minden határt átléptek: már az Európai Unió Bírósága is vizsgálja, mit tettek Von der Leyenék
Újabb ügyben támadták meg az Európai Bizottságot.
„Szerbia semmilyen módon nem avatkozik be a migránsok mozgásába, és nem is korlátozza azt” – jelentette be a szerb belügyminiszter, visszautasítva a horvát belügyminiszter állításai. Nebojsa Stefanovic szerint a migránsokat nem lehet befolyásolni abban, hogy merre mozogjanak. A szerbek szankciókat helyeztek kilátásba, ha Horvátország nem szünteti meg a határzárat.
A szerb belügyminiszter visszautasítja azokat a rosszindulatú állításokat, amelyek szerint Szerbia Horvátország felé irányítja az országba érkező migránsokat – olvasható az MTI tudósítójához is eljuttatott keddi közleményében. Nebojsa Stefanovic azt írta: nem igazak azok a vádak, amelyeket egy nappal korábban horvát kollégája, Ranko Ostojic fogalmazott meg.
„Szerbia semmilyen módon nem avatkozik be a migránsok mozgásába, és nem is korlátozza azt. Mindenki számára egyértelmű, hogy nem lehet befolyásolni azokat az utakat, amelyeken a migránsok mozognak, mert azok az emberek, akik a saját országukban dúló háború elől menekülnek, mindenképpen Nyugat-Európába akarnak jutni” – fogalmazott a belügyi tárca vezetője.
Felszólította ugyanakkor Zágrábot, hogy tegye lehetővé a szabad áru- és teherforgalmat a két ország közötti legjelentősebb határátkelőn, mert a határzár óriási gazdasági károkat okoz az egész térségnek és Európának. Horvátország hétfő éjféltől állította le a Belgrádot Zágrábbal összekötő E70-es úton fekvő, Batrovci-Bajakovo átkelőn a Horvátországba irányuló teherforgalmat, jelenleg körülbelül 12 kilométer hosszan várnak a teherautók arra, hogy beengedjék őket az országba. Nebojsa Stefanovic hozzátette: a szerb belügyminisztérium kész arra, hogy – amennyiben nem normalizálódik a helyzet – a kormány és a miniszterelnök döntése értelmében válaszlépéseket foganatosítson.
Marko Cadez, a szerbiai gazdasági kamara elnöke a közszolgálati televízió (RTS) kedd reggeli híradójában arra hívta fel a figyelmet, hogy a horvát határzár miatt eddig – valamivel több mint egy nap alatt – körülbelül hétmillió eurós (2,17 milliárd forintos) kárt szenvedett a szerb gazdaság. A szerb kormányfő becslése szerint a magyar és a horvát határzár miatt együttesen körülbelül 20 millió eurós (6,2 milliárd forintos) kárt szenvedett el a szerb gazdaság.
Aleksandar Vucic kedd 14 óráig adott időt az Európai Uniónak arra, hogy reagáljon a horvát lépésre, illetve jobb belátásra bírja Zágrábot, ellenkező esetben – mint mondta – Szerbia kénytelen lesz válaszlépéseket foganatosítani. A miniszterelnök 14.30-ra rendkívüli kormányülést hívott össze.